Ostravská huť LIBERTY dokončila významnou zakázku s hodnotou v řádu desítek milionů korun na výrobu 900 tun patinující oceli ve formě rovnoramenných úhelníků. Ty nyní putují do Gruzie, kde budou použity pro výstavbu mostu.
„Největší výhodou patinující oceli je vysoká odolnost proti korozi. Ocel lze využít pro konstrukce s návrhovou životností až 100 let, aniž by byla nutná další protikorozní ochrana,“ uvedl Zdeněk Vašek, který má v huti na starosti rozvoj výrobků s vysokou přidanou hodnotou.
Základní vlastností patinující oceli je zvýšená odolnost proti atmosférické korozi. Ocel na svém povrchu postupně vytváří speciální vrstvu ochranných oxidů (patiny), která významně zpomaluje korozi materiálu. Díky svým vlastnostem vyžaduje minimální údržbu. Ocel postupem času mění barvu na oranžovou, světle hnědou a nakonec tmavě hnědou, čímž dodává stavbám jedinečný vzhled. Patinující ocel je určena zejména pro ocelové konstrukce mostů a stožárů vysokého napětí nebo jako opláštění budov.
„Využití této oceli je výhodné jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska. Ocel vyniká vysokou životností a minimálními nároky na údržbu. A je samozřejmě 100% recyklovatelná,“ dodal Gunjan Choudhary, ředitel pro prodej dlouhých výrobků a trubek v LIBERTY Ostrava.
V Ostravské huti se vyrábí patinující ocel na zařízeních pro plynulé odlévání oceli a poté na obou profilových tratích a válcovně pásů. Tento typ oceli dodává společnost ve formě tvarových tyčí, úhelníků, plochých tyčí, pásů a plechů.
(nm)