Celkem 200 tisíc korun pomohli návštěvníci Colours of Ostrava a také Festivalu v ulicích vyjet na podporu nového parahokejového týmu Flamingos Ostrava.
V Para Hockey Aréně LIBERTY Ostrava na Colours ujelo 1800 návštěvníků na trenažérech parahokejových saní celkem 375 kilometrů. Postižení sportovci si díky tomu budou moci pořídit další vybavení na tréninky, finance potřebují také na pronájem ledových ploch.
Společnost LIBERTY Ostrava spolu s organizací Parahockey ČR postavila na Coloursech Para Hockey Arénu, kde měli návštěvníci možnost zahrát si na zmenšeném hřišti parahokej, vyzkoušet si střelbu na bránu ze simulátoru parahokejových saní, a také na čtyřech trenažerech sbírat nejen kilometry, ale i finance pro hendikepované sportovce. Ostravská huť proměnila na peníze každý ujetý kilometr.
„Naše společnost spolupracuje s parahokejisty už od roku 2019, kdy jsme pro zaměstnance hutě jako podporu mistrovství světa v parahokeji, které se jelo poprvé v Ostravě, zajistili větší množství vstupenek. A naši kolegové tam pomohli udělat skvělou atmosféru. Na dalším mistrovství v roce 2021 už jsme proto byli generálním partnerem akce. Všichni, kteří se byli podívat, byli nadšeni z obrovského nasazení sportovců,“ řekl Radim Raszka, CSR specialista LIBERTY Ostrava.
„Za ty uplynulé tři roky se Ostrava stala v podstatě světovým městem parahokeje, a to i díky podpoře LIBERTY Ostrava. Pro naše sportovce se tak otevírá obrovská příležitost k uplatnění, mnohým parahokej změnil život,“ prozradil manažer českého parahokeje Jiří Šindler.
Je to i případ Lucky Sobotkové a Milana Rábika, kteří po celé čtyři dny festivalu pomáhali návštěvníkům zkoušet si simulátor parahokejových saní a pálit hokejkami na bránu. Lucii před pěti lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Po několika silných atakách a po neúspěšném zásahu v nemocnici přestala chodit, protože ji nohy neudrží. Jinak je teď i díky parahokeji ve výborné fyzické kondici. Loni přijela z Čech, kde žila, na mistrovství světa. Ve fun zóně si sama vyzkoušela parahokejové sáně a hned se přihlásila na rozvojový parahokejový kemp. Tam se seznámila s Milanem a dnes jsou z nich partneři a žijí v Ostravě. Parahokej hraje v nedávno založeném týmu Flamingos Ostrava. Milan do něj bude brzy přecházet z Havířova. Milan prodělal rakovinu a chemoterapie mu před pěti lety spálila nervová zakončení, takže nechodí. Když se dozvěděl o možnosti hrát hokej, hned se přihlásil. Aktivně hraje už tři roky.
Na Colours of Ostrava se na čtyřech trenažérech vystřídalo na 1800 zájemců. Když startoval první, bylo už na tabuli najeto 146 500 metrů z Festivalu z ulicích, kde byly dva stroje. Parahokej v Ostravě tak měl v tu chvíli jistých 43 950 korun. V závěru Colours of Ostrava svítila na tabuli cifra 522 391 metrů a 156 717 korun, jen na Colours se tedy najelo 375 km. V LIBERTY Ostrava okamžitě padlo rozhodnutí částku pro Flamingos Ostrava zaokrouhlit na 200 tisíc korun.
„Jezdilo se na trenažérech běžkování, které jsme upravili tak, aby byl pohyb autentický jako na parahokejových saních. I tyto stroje jsme zakoupili díky podpoře z huti, aby měli naši borci na čem trénovat,“ doplnil Jiří Šindler.
V Moravskoslezském kraji v současnosti fungují dva týmy, v České republice je jich celkem osm, od letošního podzimu budou hrát všechny ligu. Spolupráce českého parahokeje a ostravské hutě bude pokračovat i v budoucnu. Nejbližší možnost bude v září v Ostravě na mezinárodním turnaji, kterého se zúčastní i čtyři nejlepší parahokejové týmy světa, včetně těch z Ameriky a Kanady.
(nm)