Každoročně město Ostrava u příležitosti Dne učitelů oceňuje pedagogy, kteří dosahují vynikajících výsledků ve své pedagogické práci a jsou inspirací pro své kolegy. V letošním roce Komise pro vzdělávání vědu a výzkum posoudila celkem 32 návrhů se jmény pedagogů, kteří působí v ostravských mateřských a základních školách. Ocenění jich získalo deset ve dvou kategoriích.
„Poslední rok zatočil s životy nás všech, učitelskou profesi nevyjímaje. Pedagogičtí pracovníci museli flexibilně reagovat na nastalou situaci, překlopit svou výuku do online prostředí, mnozí z nich se věnovali svým žákům nad rámec svých pracovních povinností. Učili se novým věcem, zajišťovali podklady a techniku pro své žáky, navzájem motivovali sebe, žáky i jejich rodiče. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem učitelům za jejich náročnou práci, neutuchající pozitivní energii a motivaci. Nadsázkou můžeme říct, že se za poslední rok učiteli stali také mnozí rodiče, kteří denně pomáhají svým ratolestem zvládat online výuku a dík tak patří i jim. Pevně věřím, že se děti již brzy vrátí do školních lavic, to je moje přání nám všem. Cestou z krize je vzdělaná společnost, a proto jsou naše děti a jejich vzdělání naší prioritou,“ uvedla resortní náměstkyně Andrea Hoffmannová.
K letos oceněným pedagogům patří PhDr. Jarmila Chlopková, ředitelka MŠ Zámostní ve Slezské Ostravě, která se zasadila o realizaci řady projektů určených na rozvoj a zvýšení kvality předškolního vzdělávání, zejména dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, ale i dětí nadaných. Zavedla v mateřské škole cizojazyčnou výuku s rodilým mluvčím, její prioritou je rovněž modernizace školních zahrad. Navrhovatelem byl městský obvod Slezská Ostrava.
„Člověk na pozici pedagoga u dětí předškolního věku nepotřebuje žádné superschopnosti, ale musí být všestranný, tvořivý, kreativní a hodně hravý – a přesně toto mne na mé práci velmi baví,“ uvedla ředitelka Chlopková.
Ing. Miroslavu Bukovskou, ředitelku ZŠ I. Sekaniny v Ostravě-Porubě, navrhl na ocenění městský obvod Poruba, který si na ní cení přirozenou autoritu, odborné znalosti a vynikající pedagogické a manažerské schopnosti. Škola je pod jejím vedením zapojena do projektů podporujících talentované žáky se zájmem o přírodní vědy, robotiku i programování, při jejichž přípravě a realizaci pedagogové vzájemně spolupracují.
„Učím už téměř třicet let. Nejdříve to byla ekonomika na středních školách. Ale chtěla jsem zkusit něco nového, a tak jsem se přihlásila do výběrového řízení na ředitelku základní školy. Sice jsem moc nevěděla, co mě čeká, ale změna splnila mé profesní potřeby, naplnilo mě to v životě, dělám to moc ráda,“ řekla ředitelka Bukovská.
Mgr. Milada Božeková, ředitelka Střediska volného času v Moravské Ostravě, byla navržena Odborem školství a sportu magistrátu města k ocenění za mimořádnou pedagogickou, odbornou a publikační činnost, nadstandardní práci v oblasti zpracování projektů a zapojení do mezinárodních programů, metodickou činnost a prezentaci školského zařízení na veřejnosti.
„Ideální pedagog musí být nadšený a zapálený pro věc. Určitě vzdělaný odborník. Lidský, s dobrým vztahem k dětem a přirozenou autoritou, ale také se smyslem pro humor. Hlavně by měl umět motivovat děti a stáhnout je k tomu, aby je učení bavilo,“ uvedla ředitelka Božeková.
Seznam všech oceněných pedagogů
- Kategorie „Pedagogická osobnost“
- PhDr. Jarmila Chlopková, Mateřská škola Slezská Ostrava, Zámostní 31
- Ing. Miroslava Bukovská, Základní škola Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804
- Mgr. Milada Božeková, SVČ Ostrava, Ostrčilova 19/2925
- Jana Slabá, Mateřská škola J. Šoupala 1611/2, Ostrava-Poruba
|
(ab)