O kotlíkových dotacích se šíří mnoho informací, ale také některé fámy. Pokud chcete vědět, jak je to s nimi doopravdy, přijďte na některou z besed s občany nebo se stavte v pondělí či středu do infopointu na rohu ulic Sokolská třída a Českobratrská. Dozvíte se, že s příspěvkem města můžete získat až 145 tisíc korun a že pokud nemáte finanční rezervu, město vám poskytne bezúročnou zápůjčku.
Druhá v pořadí beseda s občany ke kotlíkovým dotacím se uskutečnila 28. června ve Společenském domě v Bartovicích, další se budou konat 10. července v Domě s pečovatelskou službou Bělásek v Nové Bělé, 12. července v Kulturním domě Muglinov ve Slezské Ostravě, 31. července v Kulturním domě v Hošťálkovicích a 24. července na Magistrátu města Ostravy v Nové radnici. Začátek je vždy v 16 hodin. „Kotlíková kancelář“ u mostu Pionýrů bude otevřena od 3. července každé pondělí od 13 do 17 h a středy od 9 do 15 h. Její personál poradí a pomůže s vyplněním žádosti krok za krokem
Město Ostrava má zájem na zlepšování životního prostředí a proto se připojuje i ke druhé výzvě na výměnu starých topenišť za moderní nízkoemisní zdroje vytápění. Každému žadateli vlastnícímu rodinný dům na území města přispěje částkou až 10 tisíc korun. Podmínkou je, že žadatel nemá vůči městu a jeho organizacím dluh, což dosvědčí čestným prohlášením. Spolu s příspěvkem města mohou žadatelé získat na výměnu topeniště dotaci až 145 tisíc Kč. Protože kotlíkové dotace jsou vypláceny až zpětně, nabízí město navíc možnost zažádat si o bezúročnou zápůjčku pro překlenutí doby mezi schválením dotace krajem a jejím následným vyplacením. O zápůjčku bude možné požádat do dvou měsíců po uzavření smlouvy s krajem o poskytnutí dotace.
„Připravili jsme rozsáhlou kampaň cílenou na Ostravany, aby se dobře orientovali v podmínkách pro druhou výzvu kotlíkových dotací,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová. Vedle besed a infopointu budou její součástí plakáty ve vozech MHD, edukativní letáky s informacemi k podání žádosti, výzvy k podání žádosti s balíčkem „kotlíkové kávy“ jako dárkem či animovaný film vytvořený dětskou rukou.
Krajský dotační program pro občany byl vyhlášen 29. června, příjem žádostí bude spuštěn 5. září 2017. Za kotlíkovou dotaci mohou obyvatelé rodinných domů vyměnit stávající ručně plněné kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo, kotel pouze na biomasu s ručním nebo automatickým plněním, kombinovaný automatický kotel na uhlí a biomasu a plynový kondenzační kotel. Z dotace lze hradit pořízení nového ekologického zdroje tepla a jeho montáž, stavební práce, dodávky a služby bezprostředně související s pořízením nového zdroje vytápění nebo úpravou stávajícího, náklady na zkoušky nebo testy a náklady na projektovou dokumentaci. Do kotlíkové dotace naopak nelze zahrnout náklady na zpracování žádosti.
(rj) text a foto: Ostrava.cz