Jedním z vrcholů kulturní sezóny v Moravskoslezském kraji je bezpochyby Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Mezi jeho nejatraktivnější koncerty bude jistě patřit recitál vítěze interpretační Soutěže královny Alžběty opavského rodáka Lukáše Vondráčka, pěvecký galakoncert světového tenoristy Lawrence Brownlee, francouzský a polský večer a jiné. Tato unikátní přehlídka klasické hudby, která je v kraji zároveň největším a nejvýznamnějším festivalem nesoucím Janáčkovo jméno, letos nabídne 23 koncertů v průběhu 19 festivalových dnů v 9 městech Moravskoslezského kraje. To je letošní Janáčkův máj, který nyní zveřejnil program a odtajnil hvězdné tváře festivalu.
Americký tenorista Lawrence Brownlee přijede do Ostravy zazpívat árie slavných italských oper. Tento charismatický černoch je považován za nejlepšího představitele bel canta na světě. Na jeho koncert pod Eiffelovou věží přišlo na půl miliónu posluchačů. Letošním festivalem se nenápadně prolíná číslo tři. Představí se tři vynikající pianisté: náš Lukáš Vondráček (sólový recitál), vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2016. Dále pak Francouz Jean-Philippe Collard (závěrečný koncert) a Američan Andrew von Oeyen. Tři houslisté: Andrey Baranov, vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2012, v sólovém recitálu s klavíristou Stanislavem Boguniou festivalový prezident Ivan Ženatý a tím třetím bude Pavel Šporcl. Tři varhanní koncerty zaznějí v jednom dni v rámci Dne slezských varhan. Tři zámecké sály se rozeznějí hudbou: Hradec nad Moravicí písněmi Mozarta, Tomáška a Beethovena, Kunín kytarovými akordy mladého polského interpreta Łukasze Kuropaczewského, Vítkovický zámek pak klavírními melodiemi v přednesu mladé Nikol Bókové a především melodickým hlasem Jiřího Vejvody.
Legendární Stravinského věta „Stravinskij přichází a Ostrava spí“ již dávno neplatí. Mnohé Stravinského dílo v Ostravě téměř zdomácnělo. Snad se to povede i Svatbě pro sóla, smíšený sbor, bicí a čtyři klavíry, která bude mít na festivalu v provedení Pražského filharmonického sboru svou ostravskou premiéru.
V rámci letošního festivalu zaznějí tři vrcholné symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho: Skotská, Italská a Reformační – ryze romantické hudební pohlednice plné pastelových barev. Úplně jiné barevné odstíny francouzských impresionistů má pak Symfonie č. 2 Bohuslava Martinů.
Janáčkův máj nezapomíná ani na malé a mladé posluchače. Händlova barokní opera Acis a Galatea bude v Kulturním centru Cooltour na Černé louce uvedena nejen pro dospělé publikum, ale živými pěvci a dřevěnými loutkami zpřístupněna i divákům nedospělým.
„Festival směřuje k větší a promyšlenější spolupráci s dalšími středoevropskými festivaly a jeho cílem je vyšší účast zahraničních orchestrálních těles a větší podíl pořadů pro děti případně tzv. rodinných koncertů. Festival je již dnes určen širokému okruhu posluchačů a mým přáním je, aby to byl vždy maximálně otevřený festival klasické hudby,“ říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
Janáčkův máj svým rozsahem a především obsahem právem patří k dominantám hudebního, uměleckého a společenského života Ostravy a Moravskoslezského kraje.