Letošní MHF Leoše Janáčka nabídne během 31 festivalových dní 33 koncertů a řadu doprovodných akcí v různorodých prostorách Ostravy, Hukvald a dalších 10 okolních měst. Program letošního ročníku nabízí koncerty mimořádných osobností. Festival přivítá Orchestre National du Capitole de Toulouse, houslistu Renauda Capuçona, klavíristy Sergeie Babayana, Tomáše Kača, violoncellistu Victora Julien-Laferrièra, dirigenty Kristjana Järviho, Tugana Sokhieva nebo sólisty z Isabelle Faust Trio a další. Řada festivalových osobností se s publikem setká nejen na jevišti, ale také u neformálních debat v Centru Pant, kde je vyzpovídá Jiří Vejvoda nebo sám ředitel festivalu Jaromír Javůrek
Pane řediteli, čím festival 28. května zahájíte?
Zahajovací koncert letošního ročníku bude pod taktovkou nejmladšího ze slavné dirigentské rodiny Järviů. Kristjan Järvi získal reputaci jako jeden z nejodvážnějších, nejvíce inovativních hybatelů na scéně klasické hudby. Večer v koncertním sále DKMO zazní nejenom Janáčkova Sinfonietta. Poznat Kristjana Järviho budou moci festivaloví posluchači ještě před samotným koncertem a to na debatě v Centru Pant.
Co byste z programu vybral do žebříčku tzv. TOP T10?
MHF Leoše Janáčka nemá „top 10“, ale hned „top 33“ (smích). Věřím, že si z nabídky 33 koncertů letošního ročníku vybere skutečně každý. Ale pokud bych měl skutečně pár umělců jmenovat, začal bych na domácím poli. Těším se na našeho skvělého klavíristu, skladatele a improvizátora Tomáše Kača, který z Nového Jičína došel přes do Berklee College of Music v Bostonu až k vyprodanému koncertu v Carnegie Hall. V Ostravě se představí diváků hned dvakrát – jednou v koncertním sále a poté při přátelské debatě v Centru Pant. Velkou událostí bude vystoupení Orchestre National du Capitole de Toulouse pod vedením jejich ruského šéfdirigenta Tugana Sokhieva a se skvělým sólistou Renaudem Capuçonem. Jeden z předních klavíristů současnosti Sergei Babayan přijede do Ostravy po osmi letech. Nesmím opomenout nový dirigentský objev a charismatického vítěze violoncellové soutěže Pražského jara Victora Julien-Laferrièra, který vystoupí s Komorní filharmonií Pardubice v jedinečném prostředí odsvěceného kostela sv. Václava v Opavě.
Velkou předností festivalu jsou různorodé prostory, kde se koncerty konají. Od koncertních síní, přes sakrální prostory až po open air koncerty v Hukvaldech. Jaká je programová nabídka právě v Hukvaldech?
Hukvaldské koncerty jsou neodmyslitelnou a pevnou součástí festivalu a nabízí výjimečné hodnoty jak autorské, tak interpretační. Posluchači se tak mohou těšit na čistý, ale silný hudební zážitek. Programová nabídka festivalu uspokojí náročné posluchače i rodiny s dětmi a pod hukvaldskou oblohou se představí například sopranistka Andrea Široká v rámci španělského hudebního nokturna. Folklórní den nabídne Beránky a vlky Mariana Friedla. Dorazí legendární taneční soubor Hradišťan, Valérie Zawadská, Czech Ensemble Baroque Quintet & hosté a řada skvělých sólistů. Je připraven mimořádný festivalový projekt „Mladý Janáček“, který nabízí nedělní program pro všechny generace. V průběhu jednoho dne poznáte a zažijete Janáčka v jeho nejrůznějších podobách. No a Hukvaldům bude patřit také závěr festivalu. V rámci závěrečného koncertu zazní výhradně vokálně-instrumentální skladby českých autorů. Více informací naleznete na: www.mhflj.cz
(nm)