Druhý festivalový týden byl ve znamení pestrosti. MHF Leoše Janáčka potvrdil svým programem to, co deklaroval: že si každý posluchač může vybrat svůj koncert, svůj večer. Třetí týden MHF Leoše Janáčka nabídne klavírní recitál, sborový koncert, italské hudební nocturno i velký symfonický koncert. Festival se tak přehoupne do své druhé poloviny. Posluchači se stále mohou těšit na mimořádné osobnosti, jakými jsou například klavírista Roman Rabinovich, legenda polské hudby Krzysztof Penderecki nebo světový pěvec Adam Plachetka.
Ředitel festivalu Jaromír Javůrek shrnuje předešlý týden slovy: „Úterní představení baletu Národního divadla Praha naplnilo vítkovickou multifunkční halu GONG mladými lidmi, dětmi a poněkud odlišným publikem, než tím tradičním koncertním. Představení bylo skvělé, nejen výjimečnými tanečními výkony, ale také scénickým ztvárněním. Jako by jeho tvůrce Petr Zuska při jeho vytváření měl na mysli právě tento prostor. Koncertní sál Janáčkovy konzervatoře byl zcela zaplněn naopak tradičním publikem, které vysoce ocenilo plně soustředěný a přesvědčivý výkon Klavírního kvarteta Josefa Suka. Byl to navíc důkaz, že i čistě klasický program má stále své posluchače.
K vrcholům tohoto týdne jednoznačně patřil koncert Litevského národního symfonického orchestru. Provedení skladeb Janáčka a Martinů zvedlo posluchače ze židlí a odměnilo orchestr i skvělé sólisty I. Kahánka a M. Sekeru dlouhotrvajícím potleskem. Ovace po Symfonii č. 6 P. I. Čajkovského pak nebralo – a zcela právem – konce. Ve stínu tohoto koncertu pak proběhl koncert Souboru Lux Umbrae, který navíc pořadatelé museli kvůli nepřízni počasí přenést z Hradu Hukvaldy do sálu ZŠ Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově.
Počasí ale přálo – až na malou předáňku, kterou zvládli účinkující i posluchači na výbornou – sobotnímu představení operního souboru Slezského divadla v Opavě. Opera Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka přivedla do Hukvaldské obory celé rodiny a v přírodním prostředí vyzněla přirozeně a přesvědčivě.
Pestrou programovou nabídku druhého týdne završil jazzový podvečer skvěle hrajícího, dobře zpívajícího a inteligentním humorem nešetřícího Milana Lasici v kompresorovně Hornického muzea v Landek parku. A také tento koncert přivedl na MHF Leoše Janáčka širší spektrum publika.
Druhý festivalový týden potvrdil svou návštěvností a reakcí publika, že jde správným směrem. Ten třetí vyvrcholí koncertem Janáčkovy filharmonie pod taktovkou Krzysztofa Pendereckého v neděli 10. června.“
PROGRAM NÁSLEDUJÍCÍHO TÝDNE
Jeden z nejžádanějších světových klavíristů současnosti Roman Rabinovich přijíždí do Ostravy poprvé, aby předvedl své interpretační mistrovství, připomněl výročí vzniku státu Izrael a vzdal hold Leoši Janáčkovi, jehož Mlhy zařadil do programu svého klavírního recitálu dnes, v pondělí 4. června, od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. „Na svoji účast na MHF Leoše Janáčka se velmi těším. Českou republiku už jsem navštívil a vždycky jsem si ji užil. Bude to moje první návštěva Ostravy, nicméně, a to je obzvláště zajímavé, jsem vždycky Janáčkovu hudbu zbožňoval. Jeho jazyk je naprosto unikátní a bude to pro mě velmi zajímavá zkušenost, hrát hudbu Leoše Janáčka v jeho domácím prostředí,“ dodává Roman Rabinovich. https://www.mhflj.cz/klavirni-recital/
Sborový zpěv patří neodmyslitelně k historii české hudby a svými tématy a texty i k historii české státnosti. Skladby pro mužské sbory mají své výsadní postavení a pražský Hlahol či brněnský Moravan se staly legendami. Tou největší a stále živou legendou je ale Pěvecké sdružení moravských učitelů, v čele se sbormistrem Jiřím Najvarem, které jako jediný mužský sbor kontinuálně od svého založení interpretuje skladby Leoše Janáčka a vystoupí na Hradě Hukvaldy (motta) v pátek 8. června v 18 hodin. https://www.mhflj.cz/sborovy-koncert/
Hudební nokturna začala v kouzelném prostředí Hukvald před 2 roky Mozartovou Malou noční hudbou. Letos je nokturno věnován jednomu z nejpopulárnějších děl hudební historie – Vivaldiho Čtvero ročním obdobím a vítězce posledního ročníku Interpretační soutěže Pražského jara, houslistce Olze Šroubkové. Ta stane spolu s Barocco sempre giovane mezi středověkými zdmi hradu Hukvaldy v sobotu 9. června od 20 hodin. Slovem diváky provede Jiří Vejvoda. https://www.mhflj.cz/italske-hudebni-nokturno/
Třetí festivalový týden uzavře v neděli 10. června symfonický koncert konaný od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. Dorazí legenda současné polské hudby Krzysztof Penderecki a poprvé stane před Janáčkovou filharmonií, se kterou provede Talichovu suitu z opery Příhody lišky Bystroušky. „Janáčkovu hudbu miluji. Je mi opravdu velice blízká a dokonce byla pro mne i jednou z inspirací. Jako dirigent se s Janáčkovými skladbami nesetkávám. Pořadatelé chtějí především, abych dirigoval svá vlastní díla. Proto jsem tuto nabídku přivítal. A proč Bystrouška? Jednak je to jedna z nejoriginálnějších oper na světě propojením světa lidí a zvířat, jednak je to suita, kterou z opery vytvořil Václav Talich, jeden z nejlepších světových dirigentů své doby, ke kterému chovám obrovskou úctu,“ sdělil festivalu Krzysztof Penderecki. Sólové party jeho Dvojkoncertu přednesou prezident festivalu Ivan Ženatý a Kristina Fialová https://www.mhflj.cz/symfonicky-koncert/
Vstupenky je možné zarezervovat a zakoupit osobně u pokladen na předprodejních místech sítě Colosseum Ticket nebo online na webu www.mhflj.cz. Prodejním místem v DKMO je Janáček Point (prodejní místo Janáčkovy filharmonie Ostrava). Informace k prodeji vstupenek: +420 731 176 024, vstupenky@janackuvmaj.cz. Držitelům průkazů a ZTP, ZTP – P poskytuje MHF Leoše Janáčka 50% slevu. U koncertů s jednotným vstupným poskytuje slevu důchodcům a studentům. V případě nepříznivého počasí dojde ke změně konání místa koncertu či představení na tzv. „mokrou variantu“, kdy jednotlivé koncerty konané v prostorách Hradu Hukvaldy nebo amfiteátru v Hukvaldské oboře mají zajištěny rezervní prostory. Stačí sledovat web www.mhflj.cz nebo na FB MHF Leoše Janáčka.
(nm)