Tradiční Letní divadelní školu pro pedagogy letos Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském opět rozšířil o nová témata a mezinárodní rozměr. Podobně jako vloni bude LDŠ orientována na mladé a na způsoby a cesty, jak je přilákat do divadel a jak zapojit divadelní formy do jejich vzdělávání i výchovy. Letos zabere LDŠ poslední dva srpnové dny a pedagogové mohou využít i možnosti nechat si proplatit náklady ze strany svých škol. Vítáni jsou ovšem jako vždy také individuální účastníci – nepedagogové.
„Navazujeme letos na zájem, který vloni vyvolalo v diskuzích téma aktivizace mladých lidí a otázka jejich účasti na společenském a kulturním životě. Červenou nití divadelní školy a mezinárodní konference, která letos bude její součástí, bude artivismus jako propojení aktivismu a umění – konkrétně divadla,“ přiblížila lektorka Ateliéru při NDM Radana Otipková.
V prvním dni Letní divadelní školy účastníci absolvují sérii krátkých prezentací o divadelních metodách práce s mládeží a seznámit se s konkrétními příklady projektů, v nichž se propojuje škola a divadlo. Hosty konference budou čeští, holandští a slovinští umělci, pedagogové, divadelní lektoři a mentoři. Součástí konference bude také praktická ukázka takovéto divadelní práce: nahlédnutí pod pokličku mezinárodní divadelní koprodukce na téma A Youth Manifesto / Manifest mladých, a to pod vedením režiséra Jakuba Čermáka.
,,Ve druhém dni představíme formou workshopů, otevřených zkoušek i přednášek nabídku Ateliéru při NDM a repertoár všech čtyř souborů Národního divadla moravskoslezského pro příští sezónu. Můžete se těšit například na workshop Lukáše Adama s názvem Muzikálová rozcvička nebo na taneční workshop sólistů baletu NDM a na mnoho dalších osobních setkání a diskuzí s umělci a divadelními lektorkami NDM,“ pokračovala Radana Otipková.
Program je podrobně už také na webu NDM v sekci LDŠ v záložce Ateliér. Na Letní divadelní školu se lze přihlásit on-line tamtéž nebo přímo na odkaze: bit.ly/Letnidivadelniskola2023
(ab)