Na Novoročním koncertě Janáčkovy filharmonie Ostrava zazní monumentální kantáta Carmina Burana

První koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava bude v novém roce patřit nejhranější kantátě a dodnes nepřekonané nejznámější skladbě Carla Orffa – Carmina Burana. Zazní v celé své veselosti i hloubce středověkých písní. V multifunkční aule Gong se Novoroční koncert uskuteční ve čtvrtek 5. ledna od 19 hodin. Janáčkova filharmonie Ostrava na něm vystoupí se sopranistkou Veronikou Rovnou, tenoristou Danielem Matouškem, barytonistou Romanem Hozou a Českým filharmonickým sborem Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Taktovky se ujme šéfdirigent a umělecký ředitel JFO Vassily Sinaisky. Nad tradičním slavnostním koncertem převzal také letos záštitu ostravský primátor Tomáš Macura.

„Carmina Burana patří k nejzajímavějším kompozicím, které se na pódiích objevují a zvláštností je, že jde zároveň zřejmě o jedinou skladbu, která se z tvorby Carla Orffa hraje. Svou náladou a texty se na novoroční koncert vyloženě hodí,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a dodává „záměrně jsme tento koncert již při plánování sezóny umístili do velkokapacitní auly Gong s ambicí vyprodat 1300 míst a symbolicky tak naplnit budoucí koncertní sál s touto kapacitou. Podařilo se nám však Gong vyprodat celý, a tak orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava bude hrát pro 1500 posluchačů.“

Carl Orff složil jednu z jeho nejznámějších skladeb a nehranější kantátu vůbec – Carminu Buranu – v polovině třicátých let minulého století. Napsal ji na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, milostných a pijáckých písní z 11. až 13. století, které se našly v roce 1803 v klášteře Buranum. Hudba je natolik výrazná, že ji znají i zapřisáhlí odpůrci klasiky, protože některé části zaznívají ve filmech nebo v komerčních reklamách. Nejčastěji se hraje počáteční a závěrečná část O Fortuna, kterou proslavila například upoutávka na film Excalibur z roku 1981.

Carl Orff se narodil v Mnichově v roce 1895 a zde i v roce 1982 zemřel. Od dětství hrál na klavír, později k němu přidal i varhany a violoncello. Podporoval hudební výchovu dětí a jsou po něm pojmenovány Orffovy nástroje, mezi které patří rytmické a melodické bicí nástroje a zobcové flétny.

Kantáta Carmina Burana měla premiéru 8. června 1937 ve Frankfurtu nad Mohanem. Od druhé světové války je toto Orffovo dílo stálou součástí koncertních programů a má zcela zásadní vliv na filmovou hudbu a popkulturu.

Novoroční koncert

5. 1. 2023, 19 hodin, Gong

Carl Orff: Carmina Burana

kantáta pro sóla, sbor a orchestr

1. Fortuna imperatrix mundi / Štěstěna, ta vrtkavá, se světem si pohrává

2. Primo vere / Přišlo jaro

3. Uf dem Anger / Na palouku 4. In Taberna / V hospodě 5. Cour d´amours / Království lásky 6. Blanziflor et Helena / Blanziflor a Helena

Veronika Rovná – soprán Daniel Matoušek – tenor Roman Hoza – baryton Český filharmonický sbor Brno Petr Fiala – sbormistr Janáčkova filharmonie Ostrava Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

Mladá česká sopranistka Veronika Rovná (rozená Holbová) se studiu klasického zpěvu začala věnovat na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a poté na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě. Oba instituty absolvovala pod vedením operní pěvkyně a pedagožky Evy Dřízgové. Už během studií získala první profesní zkušenosti a řadu ocenění. Za roli Míly Válkové (Osud) a Angeliky (Suor Angelica) jí byla v roce 2018 udělena cena Jantar v kategorii Divadlo-Opera ženy. Je členkou souboru Národního divadla Moravskoslezského.

Tenorista Daniel Matoušek hostoval v roce 2019 v Opernhaus Magdeburg jako Tamino a zúčastnil se festivalu iSING v Číně, kam byl vybrán z 2500 zpěváků z celého světa a se světovými dirigenty a korepetitory připravil 2 představení, 6 koncertů a 2 televizní natáčení. Hostoval také v Národním divadle moravskoslezském v Bizetově opeře Lovci perel v roli Nadira, za kterou získal širší nominaci Cen Thálie za rok 2019. Od sezóny 2022/23 je členem opery Národního divadla v Praze.

Barytonista Roman Hoza vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Od sezóny 2020/2021 patří do stálého souboru düsseldorfské Deutsche Oper am Rhein. Je také vyhledávaným interpretem komorní a barokní hudby.

Český filharmonický sbor Brno představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění. Odborná kritika oceňuje zejména jeho kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků. Od svého založení v roce 1990 vystoupil sbor na všech evropských prestižních festivalech a vždy dokázal posluchače uchvátit vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty.

Více informací: M2 Novoroční koncert | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)