V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla otevřena nová expozice prezentující zahradní umění Dálného východu. Expozice vznikla přestavbou a rozšířením Čínské zahrady nedaleko vstupu do zoo a navazuje na kolekci bonsají a ornamentálních stromů, která je situovaná bezprostředně u vstupu do areálu. Návštěvníci se tak mají možnost seznámit s dalšími prvky zahradního umění Dálného východu.
Základními stavebními prvky čínského zahradního umění jsou kámen, voda a rostliny. Kameny jsou symbolem hor. Číňané obdivovali hory a pokládali je za kostru světa. Voda dodává zahradě energii, symbolizuje bohatství a přináší do zahrady život. Bublající voda působí vitálně a velmi povzbudivě, neboť obsahuje kumulovanou energii. V očích Číňanů symbolizuje voda především materiální blahobyt. Rostliny dovedou svými květy a listy, svými barvami a tvary příjemně stimulovat naše smysly a naši fantasii. Jsou rozhodujícími nositeli prostorové struktury zahrady a poskytují pocit skrytosti a ochrany. Jejich podoba se stále mění.
U vstupu do expozice jsou umístěny originální čínské keramické nádoby s vodními rostlinami a hejnkem karasů zlatých. Kamenná stezka lemovaná rostlinami, mezi nimiž dominují porosty bambusu, zavede návštěvníky k nově vybudovanému jezírku s vzácnými jesetery ruskými a vyzou velkou (oba druhy patří ke kriticky ohroženým). Nepřehlédnutelná zde je i skupina japonských kaprů koi. Souš obývá několik druhů ptáků, kteří byli v prostoru k vidění i před úpravami. Jsou to kachničky mandarinské, pár čápů černých a hus labutích.
Zahrady Dálného východu vypovídají o vztahu ke světu a odrážejí lidskou touhu po věčném životě. V Číně byla tvorba zahrad kladena na úroveň malířství a poezie. Zahradní prostor je vytvořen tak, aby v něm žádný prvek nebyl dominantní a kde pečlivým rozvržením rostlin, zahradních budov a výzdoby, byla vytvořena dokonalá rovnováha.
(ab)