Obnovíme historickou kašnu na Masarykově náměstí

Takto vypadala historická kašna s nymfou. Miroslav Svozil bojuje o obnovení kašny na Masarykově náměstí.

Byla vysoká 3,35 metru a vážila tisíc sto kilogramů.  Moravská Ostrava v roce 1900 zaplatila za její zhotovení 1 248 rakouských korun. Řeč je o ocelolitinové kašně s nymfou, která do šedesátých let zdobila hlavní ostravské náměstí.

 „Už v minulých volbách bylo zájmem ODS kašnu podle dokumentace zrekonstruovat a usadit na původní místo,“ říká Miroslav Svozil, starosta Moravské Ostravy a Přívozu v letech 2006-2010 a lídr kandidátky ODS v centrálním obvodu pro podzimní volby. „Nyní je tato myšlenka opět aktuální.“
Pane Svozile, v on-line rozhovoru se čtenáři Moravskoslezského deníku jste byl tázán, které město by mohlo sloužit jako příklad pro Ostravu.

„Vedle Brna jsem uváděl nedaleké Katowice, kam často jezdívám. Zatímco atraktivita centra Ostravy se pro obyvatele i návštěvníky rok od roku snižuje, Katowice se během uplynulých pěti let změnily z jedné velké proluky na moderní centrum slezského vévodství. Je dostavěno centrální náměstí, vznikla nová kulturní zóna se Slezským muzeem, kongresovým centrem, novou filharmonií, dvě univerzitní knihovny, mrakodrap Altus. Ideální vzor pro Ostravu.“

Co by tedy podle vás pomohlo oživit ostravské centrum?

„Základem je dostavba stávajících proluk na Masarykově náměstí a v jeho okolí. Moderní objekty by měly být multifunkční, s velkým důrazem na funkci bydlení. Noví obyvatelé opět nastartují život v centru.  Ruku v ruce s tím je ale nutné vyřešit parkování a slušný dojezd do centra“

Když hovoříme o Masarykově náměstí, zmiňoval jste, že zde chcete obnovit původní kašnu.

„Ano, kromě morového sloupu a sochy sv. Floriána je to historický artefakt, který na náměstí chybí. V šeedsátých letech minulého století mělo náměstí dostat novou podobu, což bylo důvodem k odstranění starých symbolů. Zatímco morový sloup a svatý Florián se už vrátili na své místo, kašna na svůj „comeback“ stále čeká.“

Jak kašna vypadala a jaký byl její osud poté, co musela z náměstí zmizet?

„Kašna byla vyrobena ve strojírnách a železárnách v Blansku. Její horní část zdobila socha nymfy s plynovou svítilnou. Dva vodní výtoky do litinové ozdobné výlevky sloužily k omývání zeleniny a dalších produktů, protože na náměstí se konaly trhy. Voda byla pitná, takže si ji nabírali i kolemjdoucí. Podstavec byl při demolici zničen a odvezen do šrotu, poškozená nymfa se našla před několika lety a nyní je umístěna v ostravském muzeu.“

Myslíte si, že je reálné kašnu znovu zrekonstruovat?

„Musela by se zhotovit replika, protože podstavec chybí. Kompletní dokumentace se sice v archivu firmy nezachovala, ale jsou k dispozici historické fotografie, takže podle mě to reálné je. Můj názor sdílí také Jiří Geisler, jeden z iniciátorů navrácení sochy svatého Floriana na náměstí a nyní kašny, s nímž jsem na toto téma hovořil. Odlití repliky konzultoval s odborníky z blanských sléváren.“

Kolik by zhotovení a zabudování kašny stálo?

„Odhad z let 2007–2008 včetně instalace přítoku a odtoku vody hovořil o asi 2 milionech Kč, dnes by byla částka jistě o něco vyšší. Ale nedostatek finančních prostředků se nám nejeví jako nepřekonatelný.“

(red)