Odborníci z IUCN SSC vyzývají k urychlené akci na záchranu druhů

????????????????????????????????????

V hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabí proběhlo celosvětové setkání vedoucích odborných skupin Světové unie pro ochranu přírody (IUCN). Jediný účastník ze střední Evropy byl z Ostravy.

Toto historicky 4. setkání proběhlo od 6. do 9. října a sjelo se na něj 321 odborníků z 58 států světa. Jediným účastníkem ze střední Evropy byl vědecký pracovník Zoo Ostrava Jan Pluháček, který vede Odbornou skupinu pro hrochy. Hlavním výstupem setkání se stala Výzva z Abú Dhabí k celosvětové ochraně druhů (v příloze najdete její český překlad).

V rámci tohoto setkání byla diskutována zejména budoucí strategie druhové ochrany, která stojí na třech základních pilířích, jimiž jsou: posouzení – naplánování – akce. Mezi mnoha probíranými tématy vynikalo například udržitelné využívání divokých druhů včetně regulovaného lovu. Klíčový význam v ochraně druhů naší planety pak vedení IUCN přikládá zoologickým zahradám celého světa. Spolupráce mezi IUCN a zoo se tak stala nosným tématem celého setkání.

Dále bylo konstatováno, že neustále se rozrůstající Červený seznam ohrožený druhů, který dnes obsahuje hodnocení situace u 105 732 druhů zvířat, rostlin i hub, působí poměrně depresivně, přestože existuje řada úspěšných projektů na záchranu druhů. Proto se připravuje nový „Zelený seznam“, který by měl právě ukazovat úspěšné obnovování populací ohrožených druhů.

Výbor na ochranu druhů Světové unie pro ochranu přírody (IUCN SSC) je největší a nejprestižnější ochranářská organizace světa. Byla založena v roce 1948 a dnes sdružuje více než 9000 odborníků ze 168 států světa. Aktivně spolupracuje s 1367 agenturami a vládními i nevládními organizacemi na ochraně druhového přírodního bohatství naší planety. Jeho klíčovým výstupem je Červený seznam ohrožených druhů.

Celou akci hostila Agentura pro životní prostředí Spojených arabských emirátů. Tato prudce se rozvíjející země na ochranu přírody nezapomíná. Celkem 20 % Emirátů dnes tvoří chráněná území. Zároveň se Spojené arabské emiráty aktivně angažují v ochraně pouštních druhů i v jiných částech světa. Nejznámějším úspěšným projektem je vypuštění více než 200 v přírodě vyhubených přímorožců šavlorohých zpět do jejich původní domoviny v africkém Čadu.