Ve věku 92 let zemřel 20. prosince 2017 Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc., významná osobnost našeho lékařství v oborech endokrinologie a dietologie a čestný občan města Ostravy. Syn českého otce a bosenské Srbky byl autorem více než 200 odborných publikací na téma zdravé výživy, endokrinologie, diabetologie i stárnutí. Zármutek nad jeho úmrtím vyjádřili primátor Tomáš Macura a další představitelé vedení města.
„Odešla významná osobnost známá doma i v zahraničí. Bylo mi ctí a potěšením, že jsem se s ním mohl setkávat, mluvit a těšit se jeho nezdolným životním optimismem a energií,“ uvedl primátor Macura, který mu v závěru roku 2015 u příležitosti jeho 90. narozenin předával čestné ocenění Senior roku města Ostravy a o rok později cenu Čestný občan města Ostravy.
„Dovolte mi vyslovit všem jeho pozůstalým, přátelům a blízkým hlubokou a upřímnou soustrast. Vaše ztráta je ztrátou také pro nás a pro celé naše město,“ dodal Tomáš Macura.
Rajko Doleček se narodil v roce 1925 v Praze, svoje mládí ale prožil v srbském Bělehradě. Za druhé světové války bojoval za svobodu Jugoslávie. Svá lékařská studia zahájil na bělehradské univerzitě a dokončil později na Karlově univerzitě v Praze. Do Ostravy se přistěhoval v roce 1950 a v říjnu téhož roku zde zahájil svoji lékařskou kariéru. Tu spojil s Fakultní nemocnicí Ostrava, kde pracoval jako internista-endokrinolog.
Široké veřejnosti je Rajko Doleček znám zejména jako propagátor zdravého životního stylu a průvodce televizními pořady Nebezpečný svět kalorií, Tajemný svět hormonů nebo Dejte léta životu. Ač dietolog, sám si rád dával i jídla, která nepatří do seznamu těch nejzdravějších. „Tak jednou za tři měsíce máme dokonce knedlo, vepřo a zelo. Pikantní a s velkým množstvím česneku,“ řekl v minulosti. Všem, kteří mají problémy s nadváhou, radil: „Jezte s mírou. Držím se zásady, že jíst se má pravidelně, nepřehánět to s tuky a naopak si dopřávat zeleniny a ovoce. Občas i sklenici dobrého vína.“
Rajko Doleček se angažoval také za srbský národ, jemuž se věnoval například v knihách Necenzurované obrazy z dějin jihoslovanských bratrů (2007) nebo Rozhovory s generálem Mladićem (2010). Za svou práci a postoje získal řadu vyznamenání od srbské pravoslavné církve a tamní vlády.
Uznáním se těšil také u občanů a představitelů Ostravy. Ti mu také za jeho celoživotní práci a významný přínos pro město udělili rozhodnutím zastupitelstva ze dne 25. května 2016 čestné občanství města Ostravy.
(nm) text a foto Město Ostrava, www.ostrava.cz