Těžební společnost OKD plánovala v loňském roce přijmout 200 kvalifikovaných pracovníků jako náhradu za přirozené odchody. Podařilo se jí získat 194 nových zaměstnanců. I v letošním roce bude muset ty odcházející po dosažení nároku na důchod nebo ze zdravotních důvodů nahrazovat novými. Chce proto přijmout na dvě stovky pracovníků, zejména těch s důlní praxí. S nabídkou se teď chystá oslovit hlavně bývalé důlní pracovníky OKD a spoléhat bude i na doporučení stávajících zaměstnanců. Vybraným zájemcům nabídne perspektivu zaměstnání i za horizont roku 2026.
Loni soustředila OKD náborové aktivity zejména do polského příhraničí, neboť v Polsku se počítá s těžbou do roku 2049 a pro práci v těžebním sektoru je tam stále dostatek kvalifikovaných pracovníků.
„Překážkou v náboru na polském trhu se ale staly právě dlouhodobé vyhlídky těžby v Polsku a přepokládaný termín konce dobývání uhlí v OKD. Vzhledem k tomu, že možnosti českého pracovního trhu jsou v tomto oboru velmi omezené, budeme nyní cílit na naše bývalé zaměstnance, kteří mají zkušenosti s prací v podzemí,“ vysvětlil Radomír Štix, personální ředitel OKD.
OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní elektromontéry nebo provozní elektrikáře. Nováčkům na vybraných pozicích nabídne náborový příspěvek 40 tisíc korun a všem novým důlním dělníkům příspěvek na ubytování 4,5 tisíce korun měsíčně a příspěvek na dojíždění do zaměstnání až 5,5 tisíce korun měsíčně.
S náborem mohou pomoci i stávající zaměstnanci. Pokud na důlní pozici doporučí kandidáta, který odpracuje alespoň 4 měsíce a splní další zadaná kritéria, získají odměnu 40 tisíc korun.
„Bezmála 30 % všech nově přijatých pracovníků nastoupilo na základě doporučení našimi stávajícími zaměstnanci. Tito doporučení mají nižší fluktuaci i menší absenci. Zaměstnance chceme tudíž ještě více motivovat, aby doporučovali další vhodné uchazeče pro práci v dole. Odměnu za doporučení jsme proto zvýšili z loňských 20 na 40 tisíc korun,“ doplnil Radomír Štix.
Společnost OKD plánuje ukončit těžbu uhlí na Dole ČSM na přelomu roku 2025 a 2026. Po ukončení těžby bude provádět technickou likvidaci dolu a připravuje se také na další podnikání.
„Podle plánu dotěží OKD poslední poruby na Dole ČSM v první polovině roku 2026, poté budeme ještě přibližně 3 roky provádět technickou likvidaci dolu, a pokud nám to legislativa umožní, také dále podnikat, a to v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie. K tomu budeme nadále potřebovat šikovné lidi. Vybraným kvalifikovaným zaměstnancům, kteří budou mít zájem v OKD pokračovat i po ukončení těžby, tak nabídneme perspektivu zaměstnání i za horizont roku 2026,“ doplnil David Hájek, ředitel provozu OKD.
——————————————————————————————————
Těžební společnost OKD zaměstnává 3300 pracovníků, z nichž více než 2 400 jsou kmenoví zaměstnanci. Informace k náboru zaměstnanců mohou zájemci získat v Poradenském centru OKD v Karviné a na webu pracevokd.cz.
OKD, a.s. je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba probíhá v hlubinném dole ČSM s lokalitami Sever a Jih v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí, které se uplatňuje zejména v energetice, ocelářství a v chemickém průmyslu. Ročně vyprodukuje cca 1,3 milionu tun uhlí. OKD má 3300 zaměstnanců. Jediným akcionářem je státní firma PRISKO a.s.
(nm)