Mezinárodní záchranný projekt „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ je jedním z nejúspěšnějších projektů návratu vyhubeného druhu zpět do evropské přírody. Ostravská zoologická zahrada je do něj již několik let aktivně zapojena – bezplatně poskytuje odchovaná mláďata tohoto majestátního dravce pro vypuštění do alpské přírody.
Zoo Ostrava je do projektu zapojena od roku 2009, kdy poskytla pro vypuštění první mládě. Od té doby už to bylo celkem 13 mladých orlosupů, kteří byli v zoo odchováni dvěma tamními rodičovskými páry, přičemž jedno mládě se v Ostravě nevylíhlo, ale bylo adoptováno. Jako spolehlivý pěstounský pár se ukázal starší a zkušenější pár, který v minulosti odchoval už pět vlastních mláďat. První „cizí“ mládě, které mu bylo podloženo v roce 2015, pocházelo ze Španělska, druhým bylo v loňském roce mládě druhého ostravského páru, který je zatím s rodičovskou úlohou méně zkušený. Adopce mláděte jiným párem se v rámci záchranného programu využívá pro zvýšení počtu odchovaných mláďat, která tak mohou být vypuštěna do přírody a posílit divokou populaci těchto dravých ptáků. I v letošním roce bychom mohli u staršího páru mluvit o adopci, přestože se jedná o jejich vlastní mládě. Co se stalo?
„Samice tohoto páru, který obývá lesní voliéru, snesla na přelomu roku dvě vejce – první pravděpodobně 31. prosince 2016, termín snesení druhého nevíme přesně, ale na hnízdě se objevilo v rozmezí 4.-7. ledna 2017. První vejce během inkubace odumřelo, protože těsně před termínem možného líhnutí puklo na hnízdě. Po zjištění této skutečnosti jsme proto druhé vejce odebrali do líhně. Naštěstí bylo také oplozené a mládě uvnitř naživu. Přesto jsme jej už ponechali v inkubátoru,“ popisuje zooložka Adéla Obračajová. Mládě se vylíhlo 1. března 2017. Několik dní zůstalo v péči chovatelů, po pěti dnech rozkrmování bylo 7. března podloženo na hnízdo zpět svým rodičům, kteří je bez problémů přijali (viz video). Dalo by se říct, že je vlastně „adoptovali“. „Mláděti se daří dobře, takže věříme, že i toto bude za pár měsíců létat ve volné přírodě,“ doufá Adéla Obračajová.
Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Záchranu orlosupů podporují od roku i 2016 všichni návštěvníci ostravské zoo v rámci projektu Koruna ze vstupu. Zájemci mohou chov orlosupů v naší zoo podpořit i koupí plyšového orlosupa. Děkujeme!
(nm), autor Pavel Vlček (foto) a Enrico Gombala (video).