Asi žádnému Ostravanovi tato skutečnost neunikla: Baník Ostrava slaví sto let od svého založení. Oslavy trvají už tři čtvrtě roku, a jsou opravdu masivní, přitom datum samotného stého výročí založení se teprve blíží. Nastane 8. září 2022. Toho dne už budou oslavy trvat celý jeden rok.
A ještě nebudou u konce. O velkolepém a unikátním programu oslav jsme hovořili s jejich ředitelem panem MATĚJEM ŠTURALOU
Program oslav je velkolepý. V podstatě každá z vrcholných akcí oslav mohla proběhnout jako samostatná oslava baníkovského výročí. Jak se plán programu rodil? Postupně? Nebo jste byli od počátku přesvědčeni o jeho velkoleposti?
„Plán na tyto čtyři klíčové akce, které v rámci oslav probíhají, nebo už proběhly, jsme měli od samého začátku, to znamená někdy před dvěma lety. Postupem času jsme začali přidávat menší dílčí akce a celá ta široká škála akcí, která tvoří program oslav, se dotvářela.“
Hledal Baník při tvorbě programu oslav inspiraci u jiných českých nebo zahraničních klubů?
„Ne. Myslím si, že jsme v tomto směru naprosto originální. Nevím o žádném klubu, který by své výročí slavil rok a který by vytvořil program oslav v tak široké škále. Od vytvoření filmu, historického videomappingu, velkého hudebního festivalu po slavnostní zápas s atraktivním evropským soupeřem, darování krve, velkou výstavu a tak dále. Myslím si, že je to docela masakr.“
Je faktem, že třeba Slavia nebo Sparta už mají své sté narozeniny za sebou a jejich oslavy takovýto rozsah zdaleka neměly…
„Já si myslím, že I ve světovém měřítku byste těžko hledal klub, který aktivně slavil své výročí více než rok. My jsme na samém začátku samozřejmě hledali a zjišťovali, jak takové oslavy u jiných klubů probíhaly. A to zejména proto, abychom nekopírovali a abychom byli co nejoriginálnější. A opravdu jsme se s oslavami takového rozsahu nesetkali. A přitom si vůbec nemyslím, že bychom program oslav nějak naddimenzovali. Naopak, myslím si, že vzhledem k historii klubu a vzhledem k tomu, co klub pro Ostravu, její okolí a její obyvatele znamená, se jedná o oslavy odpovídající. Našim úmyslem bylo, aby v tom, že Baník slaví sto let, žila opravdu celá Ostrava a aby to věděl každý člověk, který tady žije.“
Povedlo se to?
„Myslím si, že se to daří, Ještě nás čekají další velké akce a přinejmenším BANÍK100FEST je akcí, která zasáhne asi každého. My navíc víceméně každý týden oznamujeme nějakou aktualitu, která se oslav týká. I z reakcí fanoušků na témata, která s oslavami nesouvisejí, je cítit, jak moc se jim to výročí dostalo pod kůži. Fanoušci si přáli skončit v sezoně na pohárových příčkách, protože by si to podle nich Baník v sezoně oslav zasloužil. Když Baník oznámil příchod trenéra Pavla Vrby, mnozí reagovali tak, že je to nejlepší dárek ke sto letům Baníku. Téma sta let Baníku se lidem dostalo hodně pod kůži, a to jsme chtěli. Také proto jsme na dobu oslav změnili také logo Baníku, které má nyní výroční podobu.“
Byla řeč o tom, že oslavy jsou složeny z mnoha akcí, některé z nich jsou opravdu velké a významné. Kterou z nich považujete za vrchol celých oslav?
„To je těžké specifikovat a ani to vlastně nebylo naším úmyslem. Každá ta akce je o něčem trochu jiném. Myslím si, že co se nám opravdu hodně povedlo, je výstava BANÍK EXPO, která je otevřena ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích. Tam jsme vytěžili z minima maximum. Dali jsme dohromady opravdu mnoho exponátů, i ten rozsah výstavy sám o sobě je dle mého pozoruhodný. Jsme ale především fotbalový klub, takže by to mělo být hlavně o fotbale, takže jedním z těch opravdových vrcholů bude to utkání Baníku proti Celtiku. Ale vidíte, sám říkám „jedním z vrcholů“. Protože pak přijde BANÍK100FEST, a to je zase akce, která má i společenský přesah.“
Byla multižánrovost oslav cílem už v době, kdy jste celý program sestavovali, nebo to spíš později vyplynulo?
„Byla jednoznačným cílem. A vlastně i podmínkou, pokud jsme chtěli oslavit co nejširší masy, to znamená i tu část veřejnosti, pro kterou třeba není Baník úplnou prioritou. A šlo nám také o charitativní podtext. Proto jsme do programu zařadili akci „Baníkovská krev“, která byla mimořádně úspěšná a přivedla do krevního centra ostravské fakultní nemocnice mnoho dárců krve. A za to musím všem fanouškům Baníku poděkovat, protože v krevním centru nemocnice jsou z toho nadšení! Další akcí byla dražba obrazů, původně fotografií pro výroční kalendář Baníku, jejíž výtěžek byl poukázán Nadačnímu fondu Baník a čerstvou akcí byla i enviromentální akce na úklid mokřadů.“
Na zářijový festival dorazí kromě Jaromíra Nohavici a skupiny Kryštof i interpreti, kteří nemají s Baníkem mnoho společného. Jak reagovaly třeba Tři sestry na nabídku zúčastnit se oslav Baníku?
„Skvěle. Okamžitě reagovaly, že u toho chtějí být, že si chtějí něco speciálního pro návštěvníky festivalu připravit. A také reakce ostatních interpretů byly velmi pozitivní. A musím znovu a velmi rád poděkovat jak Jaromíru Nohavicovi, tak skupině Kryštof za to, že na festivalu vystoupí bez nároku na honorář.“
Bylo těžké je k tomuto kroku přimět?
„Naopak! Jak Jaromír Nohavica, tak členové skupiny Kryštof s touto myšlenkou přišli sami! Ještě jednou: klobouk dolů!“
Stejná otázka směrem k Celtiku F.C., s jakou ochotou přijal pozvání stát se součástí oslav Baníku?
„A stejná odpověď. S maximální ochotou. Jestli to jednání trvalo dlouho, bylo to proto, abychom vše dotáhli do bezchybného konce, ale o tom, že se zápas odehraje, jsme měli jasno v podstatě v průběhu půldne.“
Jak jste spokojeni s dosavadním prodejem vstupenek na akce související s oslavami?
„Jsme spokojeni, vstupenky se prodávají, jak jsme si představovali, nebo přáli. Jak výroční zápas, tak BANÍK100FEST budou mít vynikající kulisu!“
PETR DOLAN