Osobností cestovního ruchu Severní Moravy se stal Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka

Foto: Černá louka

Ceny cestovního ruchu destinace Severní Morava se udělovaly v ostravském Trojhalí si své ocenění převzali vítězové pěti kategorií. Mezi nimi také jednatel společnosti Černá louka, s.r.o. Jan Šumbera, který zvítězil v kategorii Osobnost cestovního ruchu Severní Moravy 2023.

 

Již pátým rokem udělují odborníci z oblasti cestovního ruchu a veřejnost Ceny cestovního ruchu destinace Severní Morava. V letošním roce převzal cenu v prestižní kategorii Osobnost cestovního ruchu Severní Moravy jednatel společnosti Černá louka, s.r.o. Jan Šumbera. Během jeho působení se ostravskému výstavišti opět vrátilo zlidovělé pojmenování Černá louka. Stojí za proměnou a modernizací ostravských infocenter, veletrhem Dovolená i novou koncepcí Slezskoostravského hradu. Rovněž je zakladatelem a ředitelem Knižního festivalu. Letos se i díky jeho iniciativě veřejnosti otevře známá Grossmannova vila v Ostravě.

 

Jan Šumbera stojí v čele Černé louky od roku 2018, pod jeho vedením došlo ke sloučení tehdejšího výstaviště (Ostravské výstavy), poboček Ostravského informačního servisu, kde působil od roku 2016 (dnes Ostravainfo!!!) a Slezskoostravského hradu. Kromě navrácení zpět k tradičnímu názvu se od té doby Černá louka pyšní nejen novým logem, ale také pevně danou vizí. „Velmi si vážím ocenění, kterého se nám z rukou odborníků a vedení kraje dostalo. Je to pro mě i celý náš tým důkaz toho, že jdeme správným směrem a jsme důležitou součástí cestovního ruchu Moravskoslezského kraje,“ říká Jan Šumbera.

 

Po svém nástupu do funkce měl Šumbera vizi Černé louky jako veřejného prostoru pro lidi – nejen jako místo pro akce, ale také prostor pro relaxaci. Veškeré úvahy o přeměně a modernizaci areálu se pak snaží aktivně komunikovat se statutárním městem Ostrava. „Přicházíme s vizemi a nápady a postupně je společně usměrňujeme tak, aby to bylo zajímavé pro lidi, ale i ekonomicky únosné pro město,“ doplňuje Šumbera. Během uplynulých pěti let tak došlo na Černé louce k rozvoji areálu výstaviště od venkovních ploch, přes úpravu interiérů i zkvalitňování nabízeného programu. Změn doznal i Slezskoostravský hrad, který dnes kromě prohlídkových okruhů pravidelně připravuje výstavy včetně doprovodných akcí pro veřejnost, a zároveň je stále častěji vyhledávaným místem konání kulturních akcí.

 

Do budoucna pak chce jednatel Černé louky naplňovat koncepci, kterou společnost připravila společně s Městským ateliérem prostorového plánování a architektury (MAPPA). „V nejbližší budoucnosti nás čeká např. revitalizace parkové části a obnova bývalé spilky pivovaru Strassmann. Dále chceme dokončit modernizaci infocenter a pokračovat v postupné přeměně Slezskoostravského hradu,“ uzavírá s nastíněním plánů pro nejbližší budoucnost Šumbera.

(nm)