Ostrava je dobře známé město kvůli různým ojedinělostem, které jinde na světě nezažijete. Při slovech stodolní, smog a Baník, si nikdo nepředstaví nic jiného než Ostravu. Zde narazíte na střet mnoha kultur, které společně tvoří jazykový unikát. Toto „Černé srdce České republiky“ si získalo srdce republik.
Hned po příjezdu do moravskoslezské metropole uslyšíte specifický jazyk. Směsice německých, polských a slovenských slov spolu s češtinou vytváří místo více národů. Je to díky hraniční poloze s dvěma národy a německou historií z druhé světové války. Tahle kombinace vytvořila město se slovy jako „Kura“, „Šutr“, „Grupa“, „Cukle“ a nesmí chybět ani „BO“. Tady není čas na dlouhá povídání, proto zkracujeme nejen slova, ale i věty. Například „Jsi opravdu hodně šikovný“ omezíme na „fest frajer“ nebo „Podívej se na to“ se změní na „He!“. Mnozí postrádají v ostravských větách větší slovní zásobu, avšak co si rodáci nesdělí slovy, tomu rozumí srdcem.
Pokud sluchem nepostřehnete, že se nacházíte v Ostravě, pomůže vám k tomu jiný smysl-čich. Není totiž náhodou, že si toto město vysloužilo přezdívky jako „Ocelové město“ nebo taky „Černá Ostrava“. Důvodem byly naleziště černého uhlí, které v roce 1828 odstartovaly založení železáren. Město do roku 1998 ovládala průmyslová výroba, která po sobě zanechala znečištěné ovzduší. Poloha mezi pohořími navíc držela vzduch nízko a vznikaly inverze. I přes svou černou minulost si Ostrava nese zelenou budoucnost, jelikož se její životní prostředí rychlým krokem zlepšuje (avšak pořád naráží na některé znečišťující vlivy).
Bez tmavé historie by si Ostravané neosvojili specifický černý humor, kterým si horníci zpříjemňovali těžkou práci v dolech. Dodnes je zachován a je jedním ze znaků originality města, které srší humorem. Mimo jiné se chválíme párty ulicí, která nikdy nespí a zástupem těch nejvěrnějších fotbalových a hokejových fanoušků. Tyhle kvality si každý rodák nosí v sobě, když prochází vyhlášenými ostravskými festivaly a ulicemi nasáklými černou historií.
(ab)