Ostrava při letošním osmém ročníku Meat Design festivalu roztáhla svá umělecká křídla napříč střední Evropou a kromě polské a slovenské tvorby představila poslední listopadový víkend v Dolních Vítkovicích například také práce studentů Ústecké fakulty umění a designu UJEP a brněnského módního návrháře Jirky Hofbauera.
Kreativní tým Meat Designu přivezlo do Ostravy svěží evropské a lokální designové trendy. Letošní osmý ročník mezinárodního festivalu si nově pod svou organizační taktovku vzala marketingová a eventová agentura Leemon. “Bylo závazkem a zároveň výzvou naplánovat a zorganizovat akci, jako je Meat Design. Je specifický jak návštěvnickou cílovou skupinou, tak samotnými aktivními účastníky. Navázat na předešlé organizátory a jejich práci dále rozšiřovat byla nejen náročná cesta, ale také zábava,“ řekla za organizaci Nikola Tošenovská, manažerka festivalu.
Velkým přínosem byla kolekce studentů ústecké UJEP s názvem „Backstage entrance“, která zaplnila tzv.“underground“ – prostory nově zrekonstruované budovy Futurea.
Ústečtí studenti skla pod vedením Marcela Mochala představili nejen svou tvorbu, ale skrze ni i své vize, umělecké představy a v neposlední řadě obavy o budoucnost planety a svůj názor na postoj současné společnosti. Náležitě se tak do jejich tvorby promítá životní prostředí, energetické zdroje a možnosti, jež se nabízí ve jménu udržitelnosti. „Ačkoli jsou jejich práce orientované na krajinu západočeského kraje, cítíme jistou sounáležitost a nutnost vidět a slyšet jejich apel v i našem prostředí,“ říká kreativní ředitelka festivalu Karolína Skórková.
Práce studentů UJEP jsou svěžím „větrem“ mladé generace, která cítí potřebu reagovat na dění ve světě i v naší zemi. Jejich práce jsou řemeslně i společensky na vysoké úrovni a jistě o mnohých z nich do budoucna uslyšíte. Poznejte nastupující sklářské designéry: Jana Čiháka, Sáru Drobníkovou, Elišku Brzákovou, Vojtěcha Hepnara a další. Jejich práce reflektující svět ve skle i za sklem byly dechberoucí.
Prostory Výdušné jámy v Dolních Vítkovicích patřily po dobu konání festivalu jedinečnému světu architekta a profesora Jiřího Pelcla, jehož tvorba je zastoupena ve sbírkách mnoha českých i zahraničních galerií. Jiří Pelcl představil ozvěny své retrospektivní výstavy v Moravské galerii v Brně a návštěvníci tak mohli obdivovat jak jeho starší práce s přesahem do umění, tak novější spolupráci například se značkou Egoe nebo Plastia. Výstavu doplnily obrazy Dominika Formana a plastika Kryštofa Kintery.
Genius loci umocnily akce, které organizátoři doslova ušili prostoru bývalých železáren na míru. Festival zahájila módní přehlídka čítající dvanáct +1 kapsulových modelů stylisty a návrháře Jirky Hofbauera. Autor módní kolekce do své show promítl Ostravu tak, jak ji sám cítí a vnímá. „Zvuky padání uhlí nebo kalení kovů jsem chtěl umocnit jistou nepatřičnost, možná spíše intimitu. Myslím, že tyhle pazvuky daly lidem prostor, aby zpozorněli, zastříhali ušima, udělali si vlastní názor a prožitek při vnímání modelů,“ sdílí svůj záměr autor.
„Pro hvězdný model večera jsem vybral své hvězdné duo, a tak můj 13. model s třímetrovou vlečkou vynesla geniální violoncellistka Terezie Kovalová. Už při tvorbě návrhu mi bylo jasné, že tento model vyžaduje náležitou prezentaci a můj sen se zhmotnil, když Terezie přijala mou nabídku a stala se pro čtvrteční večer Andromedou,“ raduje se Jirka z úspěchu své přehlídky. „Jsem vděčný za to, jak byla moje práce ostravským publikem přijata a věřím, že řemeslo, jemuž se krásně česky říká fortel, patří mezi tradice, které je třeba chránit a pěstovat nejen v Moravskoslezském kraji. Krejčovina je má láska a její náročnosti si váží ti, kteří stejně jako já umí ocenit ruční práci,“ dodává Jirka. (Kolekci návrháře Jirky Hofbauera můžete po předchozí domluvě vidět a vyzkoušet v Ostravě, v Praze a v Brně.)
Festival se odehrál na celkem šesti místech v Dolních Vítkovicích a uvedl přes stovku designérů, umělců a značek. V rámci doprovodného programu představilo svou tvorbu na přednáškách na dvě desítky hvězd českého designu včetně loňských Czech grand designérů roku – Štěpána Smetany a Terezie Lexové.
„Sbíráme ceny různě po světě, ale ceníme si příležitosti předvést naši produkci v domovském kraji. Festival pro nás byl právě takovou vítanou příležitostí,“ uvedla za vystavovatele Zuzana Kijonková, spolumajitelka čokoládovny MoonChocolate pyšnící se oceněními International Chocolate Awards 2020 a 2023 a „potravinářským Oskarem“ Great Taste 2021.
Průmysl má v Moravskoslezském kraji hluboké kořeny. „Festival Meat Design přináší nový impuls do propojení průmyslu a designu a my v tom spatřujeme ohromný potenciál,“ vyjadřuje svou vizi Martin Tošenovský, ředitel agentury Leemon a partner festivalu.
Diskuzní večer, který proběhl v rámci festivalového programu, sjednotil myšlenky a vize organizátorů s představiteli klíčových výrobních firem v Moravskoslezském kraji. Debaty se vedle jiných významných osobností z oboru designu účastnil také David Karásek, zástupce Asociace českého průmyslového designu. „Tato iniciativa je klíčovým krokem k propojení průmyslu a designu v Moravskoslezském kraji a vytváří prostor pro inovace a společný růst. Věříme, že tato spolupráce posílí postavení regionu na mezinárodní scéně a otevře nové obchodní příležitosti pro místní výrobní podniky,“ doplňuje producent festivalu Vladimír Skórka. Festival se tak stává nejen místem setkávání nadšených profesionálů, ale také platformou pro formování budoucnosti průmyslu a designu v Moravskoslezském kraji.
Příští ročník pořadatelé ohlásili na termín 21.- 24.11. 2024. Veškeré informace najdete na webových stránkách meatdesign.cz
(nm)