Město Ostrava se chystá rekonstruovat své krematorium ve Slezské Ostravě, jediné v Moravskoslezském kraji. Na architektonické řešení rekonstrukce významné stavby z šedesátých let vyhlásilo architektonickou soutěž. Její výsledky by měly být známy v polovině ledna příštího roku.
„Cílem rekonstrukce je zásadní modernizace budovy, aby odpovídala současným nárokům
na komfortní užívání a zároveň zlepšení vzhledu krematoria s respektem k původnímu návrhu
z šedesátých let. Přestože je výběr nejlepšího řešení formou architektonické soutěže náročnou variantou, jsem přesvědčena, že je to správná cesta. Navíc Ostrava má se soutěžemi a komunikací s architekty řadu zkušeností. Krematorium je nepochybně významnou budovou a její nová interiérová a vnější podoba má přispět k důstojnější atmosféře posledního rozloučení. Proto chceme, aby její rekonstrukci byla věnována odpovídající pozornost,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.
Na současném nevyhovujícím stavu nejen interiéru se podepsala řada nekoordinovaných přestaveb v minulosti. Dosluhuje také opláštění stavby, jeho technický stav je mimo jiné jedním z důvodů, proč je v letních dnech v budově neúnosné teplo a v zimě dochází k velkým tepelným únikům.
Předpokládané finanční náklady na samotnou rekonstrukci činí 72,6 milionu korun s DPH.
Úkolem architektů je zpracovat návrh, který zachová uměleckou a architektonickou hodnotu původní stavby založené na kompozici hlavních vertikálních a horizontálních hmot, a také původních prvků interiéru velké obřadní síně, zejména skleněných vitráží, dekorativní stěny nad katafalkem a podhledu. Bude nutné vyřešit přístup na současný balkon v hlavní obřadní síni, protože v budoucnu by měl sloužit k zajištění dalších míst k sezení při konání velkých obřadů. Měnit se bude doposud nepřehledný vstup do obřadní síně, který by měl působit reprezentativně, nové bude opláštění budovy. Součástí budoucího uspořádání krematoria bude i nová malá obřadní síň určená pro komornější rozloučení pro patnáct až dvacet hostů. V obřadních místnostech bude instalovaná audiovizuální technika, která bude odpovídat současným moderním trendům.
Součástí návrhu bude i řešení úpravy bezprostředně navazujícího veřejného prostranství. Práci architektů může ztížit podmínka, že případný zásah do zázemí a provozní části krematoria během rekonstrukce nesmí přerušit jeho provoz na více než jeden až dva dny, protože v kraji neexistuje dostupná náhradní kapacita. Zájemci o účast v soutěži budou mít možnost osobně si prohlédnout stavbu za účasti zástupců zadavatele ve středu 9. října od 10 hodin.
Své návrhy mohou architekti a architektonická studia podávat do 11. prosince letošního roku, porota je bude hodnotit na svém zasedání v polovině ledna. Zasednou v ní vedle představitelů města Ostravy a obvodu Slezská Ostrava také odborníci z České komory architektů, která
je garantem soutěže a bude dohlížet na její regulérnost. Porotci budou posuzovat kvalitu architektonického i provozního řešení a také hospodárnost a ekonomickou přiměřenost zvoleného řešení.
Autor vítězného návrhu obdrží odměnu ve výši 250 tisíc korun, druhá cena se stanovuje ve výši 180 tisíc korun a třetí 120 tisíc korun. Pro neoceněné návrhy je vyčleněna částka 180 tisíc korun.
Informace k soutěži najdou zájemci na stránkách České komory architektů https://www.cka.cz/cs/souteze/probihajici/rekonstrukce-krematoria-ostrava.
Autorem původního architektonického řešení budovy ostravského krematoria byl architekt Ivo Klimeš, návrh vypracoval státní podnik Stavoprojekt Ostrava. Stavba začala v roce 1961, hotova byla až v roce 1969 s šestiletým zpožděním oproti plánu, protože ji zdržely potíže se subdodavateli a také problémy způsobené poddolováním. Oficiálně se nové krematorium otevřelo v listopadu 1970.
(ab)