Ostravané pokračují ve výměně starých kotlů, největší zájem je o plynové kondenzační

Topná sezóna se pomalu chýlí ke konci. Ovzduší v Ostravě se dlouhodobě významně zlepšuje – výsledky, které hodnotí kvalitu ovzduší za rok 2019, jsou nejlepší za posledních 20 let. Minulý rok byla zaznamenána pouze jediná smogová situace s historicky nejnižším počtem hodin trvání.

Jedním z významných faktorů, který kvalitu ovzduší kromě počasí a příznivých rozptylových podmínek ovlivnil, je i snížené množství prachu, které se do vzduchu dostalo z kotlů na pevná paliva vytápějících ostravské rodinné domy. Ostrava svým obyvatelům s výměnou starých neekologických kotlů za moderní pomáhá již několik let.

K dnešnímu dni je díky kotlíkovým dotacím a aktivitám města v Ostravě vyměněno bezmála 1300 starých kotlů za nové. Na jejich výměnu jsme doposud přispěli částkou 12 milionů korun. Na poskytnutí bezúročných zápůjček jsme vyplatili přes 4 miliony. Největší zájem je o plynový kondenzační kotel, následuje tepelné čerpadlo,“ dodává Kateřina Šebestová.

Na území města Ostravy je podle posledního sčítání Českého statistického úřadu v rodinných domech 2429 kotlů na pevná paliva. Na základě informací o počtech podaných a schválených žádostí v poslední kotlíkové výzvě by mohlo být v Ostravě do konce září roku 2023, tedy do termínu uvedeném ve smlouvě s příjemcem dotace, vyměněno 1877 neekologických kotlů.

V roce 2015 jsme rozjeli masivní kampaň. Rozdali jsme 5 tisícům domácnostem obálky s informacemi a vzorem vyplněné žádosti. Pořádali jsme seminář napříč městskými obvody, kde jsme vysvětlovali podmínky dotace, jak o ni zažádat a jaké kotle jsou podporované. Přišly stovky lidí. V druhé výzvě kotlíkových dotací byla Ostrava jedním z mála měst v Česku, které začalo poskytovat bezúročné zápůjčky. A motivací pro naše občany byl a stále je hlavně příspěvek 10 tisíc korun každému žadateli o výměnu kotle,“ shrnuje aktivity města náměstkyně za životní prostředí Kateřina Šebestová.

(nm)