Zelená královna české republiky Ostrava si nasazuje podzimní kabát. Můžeme se o tom přesvědčit procházkou v nespočtu městských lesů, parků nebo sadech. Právě Komenského sady a Bělský les lákají denně nejvíce milovníku přírody a sportovců. Tyto nejoblíbenější ostravské destinace pro odpočinek i sport mají svou dlouhou historii, kterou si v článku připomeneme.
Na území Ostravska se před mnoha lety rozprostíral prales, který sloužil jako hranice mezi polským a českým kmenem. Časem se prales rozdělil mezi okolní panství a Ostravané si jej přizpůsobili k městskému životu. Tehdy obsáhlý prales ubýval lidskou činností na své velikosti a zmenšoval se do podoby nám dnes známé.
Již zmíněný Bělský les tvoří místo rekreace v oblastech Zábřeh nad Odrou, Výškovice a Zábřeh na ploše 160 hektarů. Od 19. století už nebyl les viděn jako profitující území a veškerá těžba stromů byla pozastavena. Moderní občané začali v technologickém světě plných změn hledat útočiště k odpočinku v klidných lesích. Díky tomu vznikaly nové zalesněné plochy a lesopark. Dnes na procházce bělským lesem narazíme na lesní školku, minigolf, kapličku a mnoho různých sportovně-rekreačních aktivit.
Druhým oblíbeným zástupcem ostravské zeleně jsou Komenského sady. Lesnatá zóna v centru Ostravy je od 19. století pojmenovaná po učiteli národa Janu Amosi Komenskému. Sady se táhnou podél řeky Ostravice až k Bohumínu. Uprostřed se nachází památník osvobození, který byl prohlášen za národní kulturní památku. Komenského sady se často stávají průchozí trasou v studentských demonstracích. Za zmínku stojí stávka za klima v rámci organizace Fridays For Future a také průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT+). A hlasy mladých tak dál zní lesem a vítají všechny nadšence volnočasových aktivit.
Příroda nám otevírá svou léčivou náruč ve dne i v noci, a proto si nejen tu ostravskou oázu klidu musíme chránit. Stačí nevyhazovat odpadky na zem a chovat se šetrně ke všemu zelenému, abychom mohli poznávat kouzlo lesů ještě hodně dlouho.
(ab)