Jedna z poslucháren Lékařské fakulty Ostravské univerzity se už pátým rokem zaplnila lidmi, kteří školní lavice opustili před desítkami let. Na letošní studium Univerzity třetího věku, kterou pořádá Lékařská fakulta OU ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava, se zapsalo 26 zájemců.
Vzdělávací cyklus s názvem Etudy první pomoci je rozdělený stejně jako akademický rok na dva semestry. „Ještě nikdy se nestalo, že by někdo z lékařů fakultní nemocnice, kterého jsem oslovila, odmítl přijít přednášet. A když odchází, tak si pochvalují, jak byli posluchači úžasní. A že rádi přijdou znovu,“ těmito slovy přivítala „studenty“ na první z celkem šesti přednášek zimního semestru garantka Univerzity třetího věku PhDr. Mgr. Pavlína Štěpánová z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava LF OU a jedním dechem přidala seznam témat, která je každé následující pondělí čekají. Oblast první pomoci zpracoval Mgr. Michal Bijok, staniční sestra Urgentního příjmu FN Ostrava. „Vysvětlím například, co se pod pojmem první pomoc všechno skrývá, proč ji musíme poskytnout a taky co se stane, když to neuděláme.“ Na programu jsou nejen přednášky, ale také praktické workshopy, do kterých se zapojí studenti LF OU, rovněž si vyzkouší reálné situace v simulačním centru fakulty a také exkurze. Například do Krevního centra FN Ostrava.
„Byl jsem bezpečnostní technik, občas jsme řešili i zdravotní indispozice zaměstnanců, a jako první firma v Rožnově pod Radhoštěm jsme pořídili automatický defibrilátor,“ řekl původně absolvent sociologie Jiří Holub, který se na Univerzitu třetího věku zapsal už potřetí. Jeho současná spolužačka Marie Stařičná sedí v lavici tohoto výjimečného vzdělávacího projektu podruhé. „Poprvé se mi to moc líbilo, hlavně ty praktické ukázky. Jsem systémový inženýr, věnovala jsem se IT a účetnictví, ale kdysi jsem chtěla studovat medicínu,“ dodala s úsměvem.
V květnu příštího roku čeká účastníky závěrečný test a po něm i slavnostní promoce.
(ab)