Wapiti je asijským a americkým druhem jelena, který se vyznačuje svou velikostí a samozřejmě i mohutným parožím. Přestože není wapiti v Evropě často chovaným druhem, v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je k vidění už od roku 1964. V posledních osmi letech zoo navíc koordinuje i evropskou populaci.
„Plemennou knihu těchto statných jelenů vytváříme ze zpráv o chovu, které nám každoročně zasílají evropské zoo. Tyto údaje pak můžeme podrobit celé řadě analýz a na základě celkového zhodnocení lze vydat vhodné doporučení například na přesun zvířete do jiné instituce,“ uvádí vědecký pracovník Zoo Ostrava Jan Pluháček. Právě v těchto dnech ostravská zoo právě dokončila v pořadí již 8. vydání Evropské plemenné knihy wapiti sibiřského (Cervus canadensis sibiricus), která shrnuje údaje o 58 jedincích chovaných celkem ve 13 zoologických zahradách v České republice, Itálii, Kazachstánu, Německu, Rakousku, Slovensku a Rusku. „To je dosud nejvyšší počet zvířat, který evidujeme od založení plemenné knihy. Sledovaná populace wapiti sibiřského tedy roste. Je tady však malé ale, neboť evropská populace tohoto asijského jelena nemá zdaleka vyhráno,“ vysvětluje Jan Pluháček, který chov wapiti v Evropě koordinuje a vede i plemennou knihu.
Na východě (v Rusku a Kazachstánu) se nachází šest chovatelů a jejich stáda čítají dohromady 23 jedinců, zatímco na západě (v Evropské unii) evidujeme 35 jedinců, kde spolupracujeme se sedmi institucemi. „Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou na tom východ i západ víceméně podobně, není tomu tak. Východní část populace je stabilní, protože dochází k výměnám jedinců i se soukromými chovateli, kde žijí jedinci ve svém přirozeném prostředí. U západní části populace je nestabilita důsledkem nedostatečného počtu chovatelů,“ vysvětluje situaci Pluháček. „Evropské části populace by tak výrazně pomohlo navýšení počtu chovatelů a založení samčího stáda sloužícího jako rezervoár jedinců, kteří by mohli zefektivnit řadu stávajících chovů,“ dodává.
Wapiti je v ostravské zoo nejdéle chovaným druhem jelena. Stádo tvoří aktuálně jeden chovný samec, pět laní a sedm mláďat z loňského a letošního roku (tři samečci a čtyři samičky). Dospělý samec je nepřehlédnutelný díky majestátnímu paroží a lidé jej dobře poznají i po sluchu. Na rozdíl od hlubokého hlasu našeho jelena se wapiti v říji ozývá neobvyklým pískáním. „Postřehli jsme, že se zřejmě díky suššímu a teplejšímu klima rozléhá po zoo jeho pískání každým rokem čím dál dříve. Ne jinak je tomu i letos,“ uvádí Pluháček. Tak neváhejte a přijďte si poslechnout nezvyklé volání wapiti v čase babího léta do Zoo Ostrava.
(ab)