Dvaadvacet let na ten okamžik Ostrava čekala. Právě tak dlouho to trvalo, než se v ligovém utkání potkaly Baník a Vítkovice. Tentokrát na druholigové scéně. Byl to svátek, přišlo téměř sedm tisíc lidí. Drtivá většina z nich byla spokojená, Baník přece vyhrál 1:0. Přesto bylo ale mnohé jinak než dřív. Však si historii derby poněkud připomeňme…
Že se spolu Baník a Vítkovice střetly v rámci druhé ligy, to nebyla žádná novinka. Druholigové ostravské derby se hrálo i v sezoně 1966/67. Sezonu před tím Baník sestoupil, Vítkovice druhou ligu hrály od roku 1954, kdy do ní byly z nejvyšší soutěže administrativně přeřazeny. Tehdejší dvě druholigová derby skončila spíše úspěchem Vítkovic. Doma zvítězily 2:1, v odvetě hrál Baník se svým sokem na svém hřišti pouze 1:1.
Dvaadvacetileté čekání na ligové derby, které si Ostrava od roku 1994 prožila, nebylo prvním dlouhým obdobím, kdy se moravskoslezské metropoli velké ligové derby nehrálo. Vinou administrativního přesunu Vítkovic do druhé ligy v roce 1954 se tehdy souboj obou největších ostravských klubů na ligové úrovni nekonal plných dvanáct let. Až do onoho roku 1966, kdy do druhé ligy spadl zase Baník.
Ohřál se v ní tehdy pouze jednu sezonu. O návrat mezi elitu bojoval především právě s Vítkovicemi. Nakonec uspěl, do první ligy se v roce 1967 vrátil. Zatímco Vítkovice v druhé nejvyšší soutěži ještě dlouhou dobu zůstaly.
Až do roku 1981, kdy Vítkovice slavně postoupily do první ligy. A tehdy na podzim se tedy Baník s Vítkovicemi znovu potkaly. Po čtrnácti letech. První derby se tenkrát hrálo ve Vítkovicích, na stadion přišlo přes 12 tisíc lidí a Vítkovice nad Baníkem vyhrály 3:2. Tento souboj odstartoval třináctileté období pravidelných ostravských prvoligových derby. Byla to neslavnější éra vzájemné rivality obou soupeřů. Na jedné straně klub podporovaný železárenským gigantem, který v době největšího rozmachu zaměstnával přes 40 tisíc lidí, na druhé straně slavnější sok mající v zádech ostravsko-karvinské doly s více než 100 tisíci zaměstnanci.
Byly to velké souboje hrané většinou před více než 10 tisíci diváky. Nejvíce jich na derby přišlo na jaře roku 1983 do Vítkovic. Petr Němec, útočník Baníku, tehdy jediným gólem zápasu rozhodl o tom, že toto derby vyhraje klub z Bazalů.
V sezoně 1985/86 vybojovaly Vítkovice titul a Baník je tehdy porazit nedokázal. Na podzim vyhrály doma Vítkovice 2:1, na jaře na Bazalech se hrálo 2:2. Za kuriózních okolností, protože oba vítkovické góly si do své branky vstřelili baníkovci sami.
Vůbec nejúspěšnější byla pro Vítkovice z hlediska ostravského derby sezona 1990/91. Porazily tehdy Baník v obou utkáních. Na Bazalech 1:0, ve Vítkovicích 4:3. To už se ale zvolna blížil smutný rok 1994 a s ním i vítkovický pád do druhé ligy, který později vyústil ve finanční krach. V roce 2011 Vítkovice málem zmizely z fotbalové mapy. A namále měl v posledních letech i Baník…
Mnohé se mezitím změnilo a derby, které se letos na podzim ve Vítkovicích hrálo, bylo jiné. Už proti sobě nestály dva početné tábory fanoušků. Ostrava miluje Baník, Vítkovice o svou fanouškovskou základnu za dobu svého potácení se nižšími soutěžemi přišly.
Zatímco na tribuně bylo možno zahlédnout řadu baníkovských legend, vítkovické persony ze slavných dob se scházejí jen u příležitosti silvestrovských derby či výročních duelů. Drtivá většina z nich žije mimo Ostravu. Na letošní derby se vítkovické legendy povětšinou podívat nepřijely.
Novým Vítkovicím, které povstaly v roce 2012 z popela a téměř zázračně se z krajského přeboru během čtyř let dostaly do druhé ligy, ještě potrvá, než výrazněji stáhnou ztrátu, kterou na Baník v současnosti mají. Přestože oba kluby nyní hrají stejnou soutěž a Baník derby vyhrál s námahou jen 1:0.
Než se to Vítkovicím povede, bude ostravské derby svůj náboj z dávných let postrádat. A protože je pravděpodobné, že Baník svůj boj o co nejrychlejší návrat do první ligy zvládne, dá se očekávat, že jarní ostravské derby, které se bude hrát stejně jako to podzimní ve Vítkovicích, bude zase na dlouho poslední.
Petr Dolan