Možnosti rychlejšího hojení tříštivých zlomenin bérce zkoumají lékaři ostravské fakultní nemocnice společně s vědci z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO. Pomáhá jim přitom zevní fixátor a boty s čidlem, které je propojeno s chytrým mobilním telefonem.
Zevní fixátor, kovové obruče spojené ocelovými tyčkami a tenké dráty zapíchnuté do nohy, vyvinul už před třiceti lety ruský lékař. Používá se běžně ve světě, fakultní nemocnice má ovšem jako první v zemi k dispozici pomůcky, díky kterým může zjistit, jak hojení kostí pomocí fixátoru urychlit. Výzkumu a vývoji fixátoru se věnují vědci biomechanické laboratoře VŠB-TUO, jež za více než tři miliony koupila plantární chodník propojený s počítačem. Chodník měří zda a jak pacienti zatěžují zraněnou nohu.
Odborníci zjistili, že pro rychlost hojení zlomenin je důležitější tlak fixátoru na kost než zátěž nohy při došlapu. Zátěž nohy je však důležitá pro hybnost kloubů. Podařilo se jim proto fixátor odlehčit o celých 900 gramů, což pacienti jen vítají, neboť jej mnohdy musejí na noze mít i celý rok. Špatně se jim s ním chodí i spí. Vědci vyvinuli rovněž čidla, která měří tlak na kosti v místě zlomeniny. Vložky v botách, které domů pacienti dostávají, hlídají zatížení nohy a pošlou zprávu na mobil. Ten zaznamenává údaje a upozorní na případné přetěžování.
Rychlejšího hojení tříštivých zlomenin bérce ostravští lékaři testují na dvanácti pacientech. Mezi nimi je i úřednice z radnice ve Slezské Ostravě, které roztříštily bércovou kost projektily ze samopalu. Zranil ji loni v červenci dlužník z Hrušova poté, co ho přišel exekutor soudně vystěhovat z domu. Úřednice exekutora, který skončil taktéž na operačním sále s vážným zraněním, roztříštěným bércem, pouze doprovázela. Přivolaní policisté ho při opětované střelbě zastřelili. (red)