Historickým rejem na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradu vyvrcholily 8. a 9. září oslavy 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Ostravské jubileum oslavilo přes 15 000 návštěvníků dvoudenních historických slavností. Poprvé v historii města se na Masarykově náměstí pod širým nebem uskutečnila slavnostní mše celebrovaná biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem, která byla součástí historického víkendu.
Krojované průvody, souboje rytířů, sokolníci, kejklíři, pouliční divadlo, řemeslníci, středověká hudba anebo soutěž masek dva dny bavily Ostravany. Těch přišlo oslavit významné ostravské jubileum a užít si Historický rej patnáct tisíc.
Dvoudenní historický rej začal na Masarykově námětí v pátek úderem 12. hodiny. Účastníci se bavili při poslechu historické kapely a veselé marškumpačky s vojáky císaře pána, děti rozesmálo veselé loutkové divadlo i pohádka na káře. V 16 hodin vyrazil ze Slezskoostravského hradu krojovaný průvod s rytíři, poddanými, vlajkonoši. Rytíře na koních doprovázeli na dvou bělouších ostravští strážnici odění do prvorepublikových uniforem. Průvod došel do centra Ostravy a obešel Masarykovo náměstí. Primátor poté zahájil vrchol letošních oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě – Historický rej. Zaplněné náměstí pozdravil námětek primátora Zbyněk Pražák. Dlužno dodat, že oba představitelé města si oblékli historické kostýmy purkmistra a konšela. Po zahájení se průvod s primátorem Macurou a náměstkem Pražákem vydal zpět na hrad, kde se konal rytířský turnaj na koních, který postupně přešel do rytířských soubojů. Večer na hradě ukončila kejklířská ohňová show.
Duchovní rozměr dodala oslavám sobotní mše pod širým nebem na Masarykově náměstí, které se zúčastnilo na dva tisíce věřících. „Je to pro město mimořádná událost. Nenašli jsme v historických materiálech žádnou zmínku, že by se taková mše někdy v Ostravě konala,“ připomenul primátor Tomáš Macura. Mši celebroval biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz. Na závěr požehnal praporům města, obvodů, policejních, hasičských, vojenských, sokolských a hornických organizací a spolků pomocný biskup Martin David. Pozvání na slavnostní mši přijali také emeritní arcibiskup Katovic Mons. Damian Zimoň, pomocný biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David, zástupci nekatolických církví, ale i kněží a jáhnové z Ostravy a okolí. Během mše bylo požehnáno praporům a organizacím, které tyto prapory reprezentují. Oslav se zúčastnili také zástupci šesti partnerských měst: Katovic, Gaziantepu, Suzhou, Miškolce, Drážďan a Pirea.
Sobotní program vyvrcholil na Slezskoostravském hradě sokolnickými ukázkami, dalším turnajem rytířů na koních, hudbou, veselými scénkami a vyhlášením nejlepších historických kostýmů.
„Osobně jsem si historický víkend v Ostravě užil. A podle toho, co jsem měl možnost během dvou dnů Historického reje vidět, soudím, že se lidé dobře bavili, zástupce našich šesti partnerských měst nevyjímaje. Největším zážitkem pro mě ovšem byla sobotní mše svatá s modlitbou pro Ostravu, která zaplnila celé Masarykovo náměstí,“ řekl primátor Tomáš Macura.
(rj) text a foto: Ostrava.cz