Jsme součástí regionu. Snažíme se k němu chovat zodpovědně, a proto podporujeme desítky projektů a neziskových organizací v různých oblastech. Na závěr roku obvykle popisujeme, komu a jak jsme konkrétně pomohli. Ale přišel pátek 13. září, který vše změnil. Vytrvalý déšť, způsobený střetem dvou frontálních systémů nad střední Evropou, způsobil povodeň mimořádných rozměrů, která těžce zasáhla značnou část Moravskoslezského kraje.
Pod vodou se ocitla také ostravská Ústřední čistírna odpadních vod (ŮČOV). Nad areálem, kde na ploše 21 hektarů pracovala sofistikovaná technologie na čištění odpadních vod z ostravských domácností a firem, se zavřela voda. Povodeň zapříčinila na ÚČOV totální kolaps elektrických zařízení, elektronických prvků, strojů a samotné technologie čištění odpadních vod. Na některých místech dosáhla její hladina až šest metrů.
Obsluha stačila jen včas vyvézt mobilní techniku a vypnout v objektu elektrickou energii, aby předešla ohrožení lidí i dalšímu poničení strojů a zařízení. V tu dobu začala odpadní voda z 3. největšího města ČR proudit přímo do řeky Odry. Záchranné práce na obnovení provozu čistírny začaly prakticky okamžitě a vzrůstaly s klesající hladinou povodně a spodní vody.
Znovuobnovení jejího provozu se stalo pro město a OVAK prioritou a už 30. září na mimořádném zasedání projednala rada města práce k opravě servopohonů čistírny. Poté následovaly další řady oprav nezbytných ke znovuobnovení provozu ÚČOV. Rozsah škod byl vyčíslen až do výše 470 miliónů Kč a v úzkém spojení s majitelem infrastruktury, městem Ostravou, začal boj o obnovení funkčnosti Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě.
Záchranné hasičské sbory, desítky firem a institucí se zapojili do běhu o rekonstrukci, renovaci, repasi nebo výměnu jednotlivých součástí složitého systému. Součástí nápravných opatření bylo také vyčištění všech povrchů, vyklizení správní budovy, garáží, dílen, vyvezení odpadu z budov a naplaveného odpadu z areálu. Rovněž probíhalo neustálé odčerpání vody z různých míst včetně ochranného čerpání z podloží pro snížení vysoké hladiny podzemní vody a intenzivní nucené vysoušení.
Došlo k nápravě na ÚČOV nejhůře zasažených elektronických a elektrických zařízení – trafostanic, rozvaděčů, jističů a řídicího systému. Kvůli složitosti potřebných oprav a velikosti technologií jsou všechny opravy mimořádně náročné, všichni zaměstnanci dělají vše proto, aby byl splněn slib společnosti OVAK, a to zahájit provoz mechanického stupně čištění od nového roku 2025.
Tímto už dojde k významnému snížení vypouštěného znečištění o více než 50 %. Druhý stupeň tzv. biologické čištění, který je významně závislý na teplotě, bude následně nabíhat v prvním čtvrtletí roku 2025. Kompletní obnova ÚČOV bude pokračovat i po stanoveném termínu.
Děkujeme všem, kteří se na obnově ÚČOV podílejí, a věříme, že společným úsilím zajistíme návrat kvality vody v řece Odře na úroveň před zářijovou povodní.
(nm)