Potřetí se v kampusu Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Porubě uskuteční ve čtvrtek 30. května přehlídka řady bezpečnostních složek, záchranářů, vzdělávacích institucí a firem zabývajících se bezpečností ve všech podobách. Bohatý program potrvá od 9 ráno až do 17 hodin večer!
„Pro nás je to jedinečná příležitost představit zajímavé obory, jež se na VŠB-TUO vyučují. V souvislosti s pojmem bezpečnost si samozřejmě sice představujeme především záchranáře, hasiče, policii a armádu, ale ochranu systému musíme zajišťovat také ve stavebnictví, ekologii nebo chemicko-technologických procesech. Prolíná se téměř veškerou lidskou činností,“ vysvětloval univerzitní rektor Václav Snášel. Fakulty VŠB-TUO, jak řekl, ukáží to nejlepší, co v bezpečnostním oboru nabízejí!
Katedra telekomunikační techniky například připravuje premiéru laserové střílecí hry jako z Hvězdných válek. „Její klíčovou částí jsou vesty a laserové pušky, které jsme si sami vyrobili. Střílí zcela bezpečným infračerveným, úzce směrovým paprskem, podobným jako u dálkového ovládání televize, jsou doplněné o světelné i zvukové efekty a také vibrační odezvu,“ prozradil Martin Tomis z Fakulty elektrotechniky a informatiky. Laser Game podle něj slouží k demonstracím technologií, které mohou zájemci na VŠB-TUO studovat.
Ostravský bezpečnostní festival nabídne ale také další zajímavosti Dobrovolní hasiči z Ostravy-Zábřehu ukážou požární zásah a pro děti připraví soutěž ve zdolávání ohně. Zdravotníci naučí používat automatizovaný externí defibrilátor dostupný pro případy akutní potřeby na řadě veřejných míst. „Možná se nikdy nedostanete do situace, kdy byste tyto dovednosti uplatnili. Pokud ano, je dobré být připravený!“ uvedl Jiří Šigut se vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.
S preventivním mobilním stanem se bude prezentovat na VŠB-TUO nezisková organizace Popálky zabývající se péčí o popálené. „Jednu stěnu našeho stanu tvoří model obří kuchyně. Návštěvníci uvidí kuchyňskou linku očima tříletého dítěte. Na dalších stěnách model znázorňuje železniční troleje i další možné zdroje popálení,“ sdělila Jana Tlustá, koordinátorka projektů neziskové organizace Popálky.
(nm) Foto: VŠB-TUO