Ostrava se jako místní koordinátor i letos zapojí do celostátní soutěže Do práce na kole. Soutěž je určena pro týmy i jednotlivce, kteří dojíždí do práce na kole, bruslích, skateboardu, longboardu, běhají nebo chodí pěšky a zapojit se do ní mohou také vozíčkáři. Cílem je motivovat lidi, aby omezili používání osobních aut pro běžnou, každodenní přepravu a raději využili jiné, ekologičtější alternativní způsoby. Zájemci se mohou do soutěže hlásit od začátku března, a to za cenově nejvýhodnějších podmínek.
„Už potřetí bude město Ostrava spolupořádat soutěž, která propaguje aktivní dojíždění do zaměstnání jako alternativu k využívání osobních automobilů. V minulých letech nás těšil zájem soutěžících, který prokázal, že občané města mají zájem prospět takto svému zdraví i životnímu prostředí. Věříme, že tak, jak roste zájem o využívání sdílených kol, naroste znovu i počet účastníků této výzvy,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
V prvním roce se v Ostravě do akce zapojilo 667 cyklistů, běžců a chodců, kteří společnými silami zvládli 194 013 km. Loni už soutěžilo 1024 účastníků, kteří za měsíc zdolali 218 956 kilometrů. Průměrná jízda každého ostravského cyklisty měřila 12,2 kilometru. V počtu soutěžících byla Ostrava čtvrtá po Praze, Brnu a Plzni. V ostatních výkonnostních ukazatelích se umístili ostravští zástupci na 3. místech, v počtu ujetých a uběhnutých kilometrů, a v úspoře CO2.
„Díky anonymizovaným datům, která během soutěže pořadatel sbírá, máme jedinečnou možnost zjistit, kudy lidé na kole jezdí a jak své trasy vybírají. Právě díky přehledu o těchto skutečných trasách můžeme zlepšit cyklistickou infrastrukturu ve městě. Z jednoho pilotního projektu v Brně tak vyplynulo, že cyklisté leckdy jezdí úplně jinudy, než jak jim radnice naplánovala. Letošní analýzy ostravských jízd následně využije pro rozvoj města i MAPPA, náš Městský ateliér prostorového plánování a architektury,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.
Soutěž Do práce na kole se bude konat od 1. do 31. května a je určena všem cyklistům, běžcům a chodcům, kteří chtějí zlepšit nejen svou kondici, zdraví, náladu, ale možná i vztahy s kolegy a přispět i k čistšímu ovzduší nebo celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu. Elektronický registrační formulář, stejně jako další informace o soutěži, doprovodných akcích a cenách pro soutěžící bude zveřejněn na www.dopracenakole.cz nebo na https://zdravaova.cz.
„Jsme moc rádi, že se do výzvy i letos zapojí tradičně silná Ostrava. Právě Ostrava loni vyslala do boje o čistější životní prostředí a příjemnější atmosféru města více než tisíc účastníků, a dostala se tak na čtvrtou příčku v žebříčku měst. Soutěžící z Ostravy si během května 2019 zapsali 22 400 udržitelných cest. A doufáme, že letos znovu pokoříme rekord. Přál bych si to i proto, že sám z Ostravy pocházím,“ dodává Jan Haruda, hlavní koordinátor akce ze spolku AutoMat.
Letošní ročník bude jubilejní, již desátý v pořadí. Vloni se do soutěže zapojilo téměř 20 tisíc registrovaných účastníků ze 45 měst. Pořadatelem soutěže je od roku 2011 spolek Auto*Mat, jehož cílem je podpora rozvoje udržitelné dopravy, posilování komunitních vztahů, dohled nad zodpovědným a obecně prospěšným jednáním městských politiků a úřadů, přinášení inspirace z evropských metropolí a aktivizace lidí k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.
Registrace do výzvy Do práce na kole je nejvýhodnější během března, v dubnu potom ve dvou vlnách zdražuje. Každý účastník dostane jako každý rok tričko nebo nákrčník, které fungují také jako vstupenky na různé doprovodné akce.
V letošním roce je hlavní soutěžní kategorií celé výzvy pravidelnost, přičemž v průběhu května musí tým uskutečnit alespoň 66 % cest do práce a z práce jízdou, během, nebo chůzí. Dalšími kategoriemi jsou výkonnost pro dobrou věc, cyklozaměstnavatel roku a cykloměsto roku.
Soutěžící své cesty budou moci zapisovat do soboty 3. června a hlavní celostátní vyhlášení se uskuteční v Praze 11. června. O pár dní později bude závěrečné vyhodnocení s oceněním vítězů pro ostravské soutěžící.