Přivítejte jaro s Janáčkovou filharmonií „na stojáka“

Tři hudební hvězdy z různých koutů světa vystoupí poprvé s Janáčkovou filharmonií v Ostravě na nadcházejícím Jarním koncertě, na kterém bude kapacita Vesmíru poprvé rozšířena o místa k stání. Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello a Schumannova první symfonie, kterou její autor zvládl napsat za pouhé čtyři dny a do měsíce ji měl hotovou včetně partů pro orchestr, zazní v podání Janáčkovy filharmonie pod taktovkou amerického dirigenta Lawrence Fostera, moldavské houslistky Alexandry Conunové a maďarského violoncellisty Istvána Várdaie, držitelů cen z mezinárodních soutěží. Koncert je na programu 30. března od 19 hodin ve Vesmíru.

„Historicky poprvé povede náš orchestr Lawrence Foster, současný šéfdirigent katovického Národního symfonického orchestru. Je to žijící legenda a já jsem rád, že přijal naše pozvání. Ujme se poměrně náročného programu – jak Brahmsův Dvojkoncert, tak i Schumannova symfonie vyžadují mimořádný přístup a přípravu, kde může pan dirigent bohatě využít svých zkušeností. S naší filharmonií vystoupí tedy poprvé, stejně jako Alexandra Conunova, kterou jsme pozvali na jeho přání. S Istvánem Várdaiem jsme se již potkali – a to v jednom z nejlepších historických koncertních sálů v Evropě, v curyšské Tonhalle. Brahmsův dvojkoncert tato trojice již spolu hrála, teď to bude s Janáčkovou filharmonií. Myslím, že nás v ostravském Vesmíru čeká další mimořádný večer,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Lawrence Foster je devět let hudebním ředitelem Opéra de Marseille a čtyři roky uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu. Je známý svými vzrušujícími a expresivními výkony, má za sebou bohatou kariéru v USA, Evropě a Asii. Před 81 lety se narodil v Los Angeles rumunským rodičům a v letech 1998 až 2001 byl uměleckým ředitelem festivalu George Enescu.

Alexandra Conunova se narodila v roce 1988 v Moldavsku a na housle začala hrát v šesti letech. Na mezinárodních houslových soutěžích porotce zaujala především svou virtuozitou, působivou škálou barev a bezchybnou technikou. Je pravidelně zvána na nejprestižnější festivaly, úspěšná je také jako komorní hráčka. V současné době hraje na nástroj Giovanni Battista Guadagnini, přibližně z roku 1785, který ji zapůjčil soukromý mecenáš.

Maďarský violoncellista István Várdai je vysoce ceněn pro svou energii a rytmickou ráznost. Třetím rokem je uměleckým ředitelem Komorního orchestru F. Liszta, kde pokračuje v uvádění inspirativních a kreativních programů. Vyučuje na Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kterou sám v roce 2005 absolvoval. Hraje na nástroj ‚Ex du Pré-Harrell‘ Stradivari z roku 1673.

Americký dirigent i oba sólisté se představí na Jarním koncertě Janáčkovy filharmonie Ostrava, která nově nabízí k prodeji místa k stání.

„Stále hledáme nové cesty, jak umožnit co nejširšímu počtu zájemců, aby si užili naše koncerty a dostali se i na ty již vyprodané. Po reprízách u dětského cyklu a zpřístupnění dopoledních generálek, proto přicházíme s nabídkou míst k stání, která se dostanou do prodeje ve chvíli, kdy již běžné vstupenky nebudou k dispozici. Zatím jich budeme prodávat 16, každou za stokorunu a jejich držitel si sedne na určené místo na polštářku na schodišti v sálu. Nákup proto doporučujeme především mladším posluchačům a těm, kteří si koncert vychutnají i bez standardního usazení. Pokud některá klasická místa v sále zůstanou neobsazená, samozřejmě na ně posadíme majitele vstupenek k stání. Stejná nabídka bude aktuální i na další vyprodané koncerty ve Vesmíru. Po vyzkoušení této varianty vyhodnotíme, zdali bude možné počet míst ještě navyšovat,“ uvedla vedoucí marketingu a obchodu JFO Petra Javůrková. Vstupenky k stání je možné si od pondělí 27. 3. zarezervovat on-line prostřednictvím www.jfo.cz, k vyzvednutí budou v Janáček pointu nebo přímo před koncertem ve Vesmíru, spolu s lístky si tam zájemci převezmou polštářky k sezení.

Jarní koncert

30. 3. 2023, 19 hodin, Vesmír

Johannes Brahms Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll op. 102

Robert Schumann Symfonie č. 1 B dur op. 38 „Jarní“

Alexandra Conunova – housle István Várdai – violoncello Janáčkova filharmonie Ostrava Lawrence Foster – dirigent

Johannese Brahmse mnozí považují za posledního velkého skladatele klasické německé hudební tradice. V květnu si připomeneme 190. výročí od jeho narození. Stejně jako Beethoven začínal svou kariéru jako úspěšný koncertní pianista. Skladatelovými blízkými přáteli byli dirigent Hans von Bülow, pianistka Clara Schumannová a houslista Joseph Joachim. Právě on byl jedním z adresátů Dvojkoncertu pro housle a violoncello. Tím druhým byl violoncellista Robert Hausmann. S oběma Brahms konzultoval detaily, protože ani na jeden z nástrojů nehrál. Oba pak účinkovali při premiéře.

Díla Roberta Schumanna jsou prototypem hudebního romantismu. Klavír, na který hrál od dětství, zůstával středobodem jeho umění, přestože kvůli ochrnutí ruky musel jako interpret brzy skončit. Jeho žena Clara, pianistka evropského významu, byla přesvědčena, že by měl skládat i pro orchestr, protože v možnostech klavíru nenacházel dostatečný prostor. První symfonii dokončil během jediného měsíce. Premiéra se odehrála ve stejném roce v Lipsku, pod taktovkou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, hlavního dirigenta tamního Gewandhausorchestru. Skladba slavila velký úspěch. Autor si do deníku poznamenal, že dílo bylo přijato „…s takovým nadšením, jakého se, myslím, od dob Beethovena nedostalo žádné symfonii“. Působí jednoduše, srdečně a laskavě, je naplněna jasnými barvami.

Více informací o koncertu: B4 Jarní koncert | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)