První mláďata u alexandrů čínských v Zoo Ostrava

Alexandry čínské chová Zoologická zahrada a botanický park Ostrava od roku 2018. V letošním roce se podařilo jednomu chovnému páru odchovat první mláďata. Skupina těchto středně velkých otužilých papoušků obývá voliéru nedaleko vstupu do zoo a s počtem 21 dospělých jedinců je jednou z největších skupin tohoto druhu v rámci Evropy.

Chovná skupina alexandrů čínských v Zoo Ostrava čítá aktuálně 21 dospělých jedinců, a je tak jednou z největších skupin tohoto papouška v rámci evropských zoologických zahrad. Expozice, kterou tito pestří ptáci obývají společně s bažanty zlatými, je situována do míst, kde jsou k vidění i další zástupci fauny i flory Číny. Navazuje na Voliéry ptáků Tibetu a Číny, výběh jelenů milu, expozici Zahradní umění Dálného východu a bohaté porosty rododendronů. Jedná se nejen o expoziční zařízení, ale byly zde vybudovány i hnízdní prostory imitující stromové dutiny, které začínají páry postupně využívat.

Rozmnožovací sezóna obvykle začíná v přírodě i v lidské péči v období mezi dubnem a červnem. Během námluv musí samec vyvinout poměrně velké úsilí, aby dominantní partnerku upoutal – přiblíží se opatrně k samici, začne kývat hlavou a zvedá vysoko nohy. Samice následně snáší dvě až čtyři vejce. V přírodě si chovný pár vybírá k hnízdění staré dutinové stromy, které jsou jim v lidské péči nahrazovány různými tvary dřevěných budek. Inkubace vajec trvá 22–24 dnů.

První tři mláďata alexandrů se v ostravské zoo líhla mezi 30. dubnem a 4. květnem 2020. Mláďata papoušků jsou po vylíhnutí neopeřená a slepá a zcela odkázaná na péči rodičů. Mladý pár svou rodičovskou premiéru zvládl velmi dobře, všechny tři potomky odchoval. Chovatelé provedli pouze krátké kontrolní vážení. Po dvou měsících vylétli z hnízdní budky plně opeření jedinci velikosti dospělých ptáků. Od těch jsou zatím poměrně dobře rozeznatelní méně jasným zbarvením peří a tmavým zobákem.

V evropských chovech se jedná o méně obvyklého papouška. Momentálně je k vidění v 26 evropských institucích, v České republice kromě Zoo Ostrava také v Zooparku Chomutov.

Alexandry čínské v Zoo Ostrava zachycuje video.

Alexandr čínský (Psittacula derbiana) patří k nejpestřeji zbarveným alexandrům. Vyskytuje se pouze v horách s vlhkými stálezelenými lesy v Tibetu a v Číně (provincie Sečuán a Jün-nan) a v indických státech Arunáčalpradéš a Ásám. Obývá jehličnaté a smíšené lesy, porosty rododendronů i kulturní krajinu v nadmořských výškách 1 250 až 4 000 m. Jako jeden z mála papoušků vykazuje pohlavní dimorfismus. Dospělí samci se od samic odlišují barvou zobáku – samci mají vrchní část zobáku červenou, spodní černou, samice mají zobák celý černý. Mláďata se podobají samici, mají však kratší ocas. Dospívají ve druhém roce života. Patří mezi koloniální ptáky, kteří v přírodě žijí a rozmnožují se ve skupinách čítajících až 50 jedinců. Živí se hlavně semeny stromů, různými bobulemi, ale zalétá i na pole s obilím a kukuřicí a do ovocných sadů. V Červeném seznamu ohrožených druhů je tento otužilý pestrý papoušek zařazen v kategorii blízko ohrožení (Near Threatened), a to především kvůli kácení starých stromů, které jsou důležité pro jejich hnízdění, a kvůli pytláctví a nelegálnímu obchodu s volně žijícími zvířaty.

(ab)