PRVNÍ PUMPTRACKOVÁ DRÁHA A VEŘEJNÉ DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

Poruba má nové pumptrackové a dopravní hřiště. Foto: Martin Otipka

V letošním ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě vyhrál návrh na vytvoření dopravního hřiště s pumptrackovou dráhou. Po půl roce od vyhlášení výsledků ho už mohou především děti využívat.

Výsledky hlasování participativního rozpočtu Zelená Porubě, které se uskutečnilo na přelomu února a března, byly jednoznačné. S velkou převahou zvítězil návrh na vytvoření dopravního hřiště a pumtracku pro děti, které si autoři představovali u křižovatky ulic Martinovská a Průběžná. Vše ostatní už bylo velmi rychlé.

Proměna místa vyšla přibližně na 3 miliony korun. „Na místě, kde stála původní asfaltová plocha, vyrostlo dopravní hřiště, vedle je samotný pumptrack. Nové je i pískoviště, lavičky, odpadkové koše a stojany na kola pro dospělé i děti a v nejbližší době dodáme i poslední chybějící houpačku, stylově ve tvaru jízdního kola,“ popsala změny místostarostka Petra Brodová.

Nápad do participativního rozpočtu přihlásila Lucie Tešnarová. „Od samého začátku jsem věřila v jedinečnost návrhu, nic podobného totiž v Porubě nebylo a se synem jsme museli kvůli pumptracku jezdit jinam. Jsem nadšená, jak rychle se vše postavilo. Pravidelně jsme se chodili dívat, jak se místo proměňuje, a syn se nemohl dočkat, až si dráhu vyzkouší. Už na ni poprvé vyrazil a nemohla jsem ho dostat domů. Věřím, že místo si oblíbí spousta dětí a v dopoledních hodinách budou dopravní hřiště využívat především nedaleké školky,“ řekla autorka návrhu.

Další ročník participativního rozpočtu chystá Poruba na začátek příštího roku. „Je nádherné sledovat, jak se díky návrhům Porubanů jednotlivá místa proměňují. Právě takové projekty jako je dopravní hřiště a pumptrack ukazují, že participativní rozpočet má smysl. Lidé si sami vymyslí, co by se jim líbilo, seženou si podporu místních, a když pak uspějí, mají k místu mnohem lepší vztah. Věřím, že i příští rok přijdou lidé se skvělými nápady a další dvůr se zase změní k lepšímu,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016. Za sebou má už šest ročníků, dva poslední ale byly výjimečné. Lidé v nich nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů. To je mezi participativními projekty netradiční a unikátní. Navíc tři návrhy, které vybrala odborná porota do finále, dotvořili předkladatelé s pomocí architektů a výsledkem byly nádherné projekty. Pro vítězný návrh obvod vyčlenil čtyři miliony korun.

(nm)