Prvoodchov morčáka šupinatého v Zoo Ostrava

Morčák šupinatý je jeden z nejohroženějších vrubozobých ptáků na světě. Divoká populace v přírodě se odhaduje na 2400 až 4500 dospělých jedinců. Velmi vzácný je i v chovech v lidské péči a odchovy mláďat jsou skutečně raritní. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se podařil odchov poprvé po 12 letech chovu této ohrožené kachny.

Ostravská zoologická zahrada chová morčáky šupinaté od roku 2009. Současný pár obývá výběh společně s jeřáby bělošíjími nedaleko vstupu do zoo. Koncem března zde samice v připravené hnízdní boudě vytvořila hnízdo a snesla do něj osm vajec. Chovatelé hnízdní boudu se samicí i celou snůškou opatrně přemístili do zázemí. Důvodem bylo zajištění klidu samici při inkubaci a následně kvůli bezpečnosti vylíhnutých mláďat. Pro jeřáby by se mohla kachňata stát snadnou kořistí. Samec v expozici zůstal, protože u kachen pečuje o mláďata pouze samice. Stěhování samici nijak nevadilo, dál trpělivě seděla a vejce zahřívala. Z nich se 15. května vylíhlo osm mláďat. Žel v prvních dnech čtyři z nich uhynula. Zbylá čtyři mláďata ale prosperují a těší se dobrému zdraví. V jídelníčku malých morčáků převažují živé rybky, vodní bezobratlí a drobný hmyz. S vysokou úmrtností mláďat morčáků šupinatých mají zkušenosti i jiní chovatelé.

Morčák šupinatý (Mergus squamatus) je štíhlá kachna o velikosti 52–65 cm. Samec má černou hlavu a krk, černobílá křídla, bílou hruď a břicho. Chocholka na temeni mu sahá až na krk. Samice má hlavu rezavou a chocholku kratší, na křídlech má místo černé barvy šedou. Hnízdí na Dálném východě, zimuje ve východní Číně. V hnízdním období se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích kolem čistých horských řek, v zimním období obývá dolní úseky řek a jezera. Za potravou se potápí a loví pomocí dlouhého úzkého na konci zahnutého zobáku. Kořistí jsou vodní i suchozemští bezobratlí a menší ryby. Žije v dočasných párech a hnízdí ve stromových dutinách, které v lidské péči nahrazují hnízdní boudy. Samice do dutiny snáší 4–12 vajec, na nichž sedí 31–35 dní.

Divoká populace čítá odhadem 2400–4500 dospělých jedinců, resp. necelých 2000 párů. K prudkému poklesu populace ve volné došlo v 60. až 70. letech 20. století, a to v důsledku intenzivního odlesňování ve východní části Ruska (tehdejšího Sovětského svazu), výstavby přehrad na velkých řekách v Číně, ale také kvůli pytláctví a ilegálnímu lovu ryb pomocí výbušnin. V Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN) je morčák řazen v kategorie ohrožený (Endangered).

(ab)