Dolní Vítkovice (DOV) a Zoo Ostrava jsou dva největší turistické cíle v Moravskoslezském kraji. Obě instituce spolu řadu let úzce spolupracují, a to především v oblasti vzdělávání a vzájemné propagace.
Jednou ze společných aktivit je i výroba hnízdních budek pro volně žijící ptactvo – v Dolních Vítkovicích je vyrábějí žáci ze základních škol, budky jsou pak instalovány v areálu Zoo Ostrava.
První budky vyrobené žáky moravskoslezských základních škol (ZŠ Dolní Lutyně a ZŠ Kravaře) přivezli z Dolních Vítkovic do ostravské zoologické zahrady před dvěma lety. Pak aktivity přerušilo uzavření škol a další protikoronavirová opatření. Loni na podzim se podařilo spolupráci obnovit a žáci mohli během projektových dnů a workshopů realizovaných v rámci projektu FUTUROVA 2021 vyrobit další budky. „Jedná se o ptačí budky typu „sýkorník“, tj. budky pro drobné pěvce, jako jsou sýkory, lejsci a další, kterých je v zoo vyvěšeno nejvíce. Jsou upravené a vylepšené, aby byly pro jejich obyvatele co nejbezpečnější,“ vysvětluje Otakar Závalský, který je autorem vylepšení a v zoo má mimo jiné vyvěšování a kontrolu budek na starosti.
Druhá várka hotových ptačích příbytků, kterou vyrobili žáci ostravských škol (ZŠ Kpt. Vajdy a ZŠ Nádražní) bude vyvěšena, aby posloužila k hnízdění drobným dutinovým ptákům, kterých žije v přírodním areálu poměrně velké množství. V posledních letech bylo v rámci projektu Biodiverzita v zoo vyvěšeno přes tři stovky nejrůznějších hnízdních budek coby náhradních stromových dutin. Rozlehlý areál ostravské zoo pojme bez problémů další budky, některé už mají více než 10 let a pomalu dosluhují, takže je potřeba je vyměnit.
„Školáci pracovali ve dvojicích, dostali od nás polotovary a postupovali podle detailního návodu a nákresu. Výroba ptačí budky jim trvala asi tři hodiny. Musím říct, že byli velmi šikovní,“ popisuje lektor Světa techniky Radim Zahradník, který program Ptačí budky pro zoo vymyslel.
„Velmi oceňuji přístup a preciznost při výrobě budek s lektory Světa techniky. Stlouct budku by asi dokázal každý, nicméně dlouholeté zkušenosti nám ukazují, že budka musí splňovat určité parametry. Aby byla funkční a pro její obyvatele bezpečná, musí chránit hlavně před predátory,“ dodává Otakar Závalský.
Budky byly přivezeny do zoo tento čtvrtek, což se symbolicky sešlo s Národním týdnem hnízdních budek (National Nest Box Week), který vyhlašuje British Trust for Ornithology a vychází na týden od 14. do 21. února.
(nm)