Radiologie v MNO začala používat novou metodu ke zprůchodnění masivně kalcifikovaných tepen

Oddělení Radiologie a zobrazovacích metod Městské nemocnice Ostrava začalo nově zprůchodňovat zúžené nebo neprůchodné, masivně kalcifikované tepny použitím speciálního přístrojového vybavení. Po zákroku určeném pro pacienty s ischemickou chorobou dolních končetin, kde jiné endovaskulární techniky selhávají, nebo pro které není vhodná chirurgická operace, se výrazně zlepšuje jejich zdravotní stav. První pacient podstoupil zákrok v úterý 7. září dopoledne. V současné době stejný výkon provádí pouze deset nemocnic v celé České republice.

„Jedná se o průlomovou technologii, takzvaný ShockWave systém, se kterou můžeme začít díky nově zakoupenému generátoru a katétrům. Při této metodě se používá speciální balónkový katétr obsahující krystaly generující ultrazvuk. Po jeho zavedení přímo do vnitřní části cévy v místě zúžení či uzávěru, který je způsobený kalcifikovaným aterosklerotickým plátem dochází v důsledku opakovaných ultrazvukových impulsů k rozrušení celistvé struktury kalcia ve stěně tepny a jeho mikrofragmentaci. Při současném nafouknutí balónku dojde k roztažení tepny. Tato technika, intravaskulární litotrypse, minimalizuje opětovné zúžení tepny a výrazně zvyšuje dlouhodobou průchodnost kalcifikovaných tepen,“ uvedl primář oddělení Jiří Kozák, který s touto metodou začal jako první v ČR před dvěma roky.

Zákrok je určen pro pacienty s ischemickou chorobou dolních končetin, kteří mají v důsledku zúžení nebo neprůchodnosti tepen klaudikační potíže. Po pár desítkách metrů, které ujdou, mají bolesti a křeče svalů lýtek nebo stehen, musí zastavit a odpočinout si, než mohou v chůzi pokračovat. Po zprůchodnění tepny jejich potíže ustanou. Zákrok je vhodný také pro pacienty (především diabetiky) s kritickou končetinovou ischemií projevující se klidovými bolestmi nebo defekty na periferii končetiny, kdy z endovaskulární (rychlé a minimálně invazivní) léčby vedoucí k opětovnému zprůchodnění tepen plyne záchrana končetiny a je eliminováno riziko amputace.

„Máme v plánu ošetřit tímto způsobem až 25 pacientů za rok, první dva hned na začátku září. Nejedná se přitom o levnou metodu, jeden balónkový katétr stojí 70 tisíc, ale jedním katétrem jsme schopni ošetřit čtyři až pět tepen najednou. Pacientům nabízíme něco navíc nad rámec běžně dostupných metod. Vyhnou se tak celkové nebo spinální anestezii, krevním ztrátám i mnohonásobně delší době rekonvalescence. Zařízení budou navíc ke svým zákrokům používat také kolegové z kardiologie,“ doplnil primář Kozák.

Tato nová metoda je používána výhradně u pokročilých forem aterosklerózy se stenotickými či uzavřenými, masivně kalcifikovanými tepnami, je vhodná především u těch pacientů, kde cévní chirurgická léčba není technicky možná a intervenční endovaskulární techniky jsou jedinou možností k terapii. Výhodou použití této techniky je i redukce počtu použitých stentů, které by v tepně pacienta zůstaly.

„O způsobu léčby pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin, která může být konzervativní, chirurgická nebo miniinvazivní za použití endovaskulárních technik, vždy rozhoduje

multidisciplinární tým tvořený intervenčním radiologem, cévním chirurgem a angiologem,“ dodal primář Kozák.

Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je dlouhodobý proces, při kterém dochází v tepenné stěně k postupnému růstu aterosklerotického plátu způsobujícího nižší elasticitu cévní stěny a zužování jejího průsvitu až s možností kompletního uzávěru. Důsledkem tohoto zúžení je nedostatečné prokrvení tkání.

Rizikovými faktory pro vznik ICHDK je kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krevním řečišti, vysoký krevní tlak. Mezi rizikové faktory nepřímo patří také obezita. Výskyt ischemické choroby dolních končetin roste s věkem. Tímto onemocněním je postiženo ve věku nad 55 let přibližně 15 % populace, většina pacientů má bezpříznakovou formu. S věkem počty pacientů s ICHDK přibývají a nad 70 let postihuje až 20 % populace, častěji muže.

Oddělení radiologie a zobrazovacích metod MNO provádí skiagrafická a skiaskopická, ultrazvuková a mamografická vyšetření (mimo screeningových), vyšetření počítačovou tomografií (CT), magnetickou rezonancí (MR) a intervenční angiografická vyšetření. Všechna pracoviště jsou vybavena moderní, velmi kvalitní a sofistikovanou digitální zobrazovací technikou, která umožňuje nejen vysoký diagnostický přínos, ale i snížení radiační dávky. Oddělení je začleněno do sítě zdravotnických zařízení, která jsou schopna mezi sebou komunikovat a vyměňovat si obrazová data on-line.

(ab)