Jedno z nejzranitelnějších období matky po porodu, ve kterém se potýká s hormonálními změnami, úzkostmi a případně depresí, pomáhá aktivně řešit personál Porodnice Městské nemocnice Ostrava (MNO). V některých případech ale jejich intervence nestačí. Matky považují za stigmatizující říct si o pomoc nebo správně nevyhodnotí, že ji potřebují, a na nutnost zásahu odborníků se přijde až ve chvíli, kdy se u nich plně rozvinou příznaky poporodní deprese. Aby k takovým situacím nedocházelo, buduje oddělení síť podpory a osvětu a pomoc nabízí matkám přímo v nemocnici.
„Až 75 procent žen v případě psychických problémů nevyhledá žádnou pomoc, přitom poporodní deprese se může vyskytnout kdykoliv po porodu až do jednoho roku věku dítěte. Ženám chybí informace, často nevědí, na koho se obrátit nebo pomoc hledají složitě a dlouho,“ uvedla vedoucí lékařka porodního sálu MNO Iva Staňová.
V České republice je zatím systematická péče o ženy, u nichž se objeví psychické obtíže v těhotenství, po porodu, náročném porodu nebo akutním císařském řezu, hůře dostupná, proto jim porodnice MNO nabízí pomoc nebo zprostředkovává další možnou péči.
„Ještě donedávna bylo v našem kraji problematické sehnat odborníky, kteří by se ženami v případě potíží pracovali. U nás jim už nabízíme nejen akutní pomoc peer konzultantek, ale nejpozději do 24 hodin také setkání s nemocničním psychologem. A v pomoci jdeme ještě dál – nově jsme se propojili s projektem Perinatal, který maminkám po porodu zprostředkovává Screening duševního zdraví,“ vyjmenovala gynekoložka Iva Staňová. Doplnila, že matky na stanici Šestinedělí vyplní na zapůjčeném tabletu jednoduchý zhruba dvouminutový dotazník. Výsledky zpracuje Perinatal a na jejich základě případně doporučí pomoc, předá matkám informaci o možnostech podpory nebo jim nabídne konzultace v případě příznaků duševních nemocí.
„Projekt se dostává do povědomí matek přímo v porodnici a v případě obtíží se k němu mohou kdykoliv vrátit. V mailu, který uvedou při vyplňování dotazníku, jim zůstane kontakt,“ řekla Iva Staňová. Dodala, že se nejedná o časté případy, ale je důležité matky o možnostech informovat.
„Naposledy jsme řešili situaci rodičky po akutním císařském řezu, se kterým nepočítala a těžko se s ním srovnávala. Po rychlé intervenci psychologa se nejen se svou situací srovnala, ale zároveň jeho pomoc vedla k navázání lepšího vztahu s kojencem,“ konstatovala Staňová. Doplnila, že volba následné péče prostřednictvím klinického psychologa MNO, který má o pacientce informace včetně okolností porodu, je o to cennější, že odborníků, kteří se touto péčí zabývají, je málo nejen v regionu, ale také v celé České republice, a bohužel je obtížně dostupná.
Porodnice MNO nabízí těhotným ženám, ale také maminkám, které mají o téma zájem nebo je již duševní obtíže trápí, hodinový kurz „Na vlnách mateřství… abyste se na houpačce neztratila“, jehož organizátorem je Centrum Úsměv mámy. Skládá se ze dvou částí, 40minutové přednášky a krátké dobrovolné schůzky svépomocné skupiny. Dříve byly součástí předporodních kurzů, došlo ale k jejich vyčlenění, aby měly matky soukromí a komunikovaly v uzavřené skupině žen, se stejným problémem. Přístupný je nejen nastávajícím maminkám, které plánují rodit v MNO, ale je otevřen všem ženám, které se na porod připravují. Více zde: Předporodní kurzy MNO.
V porodnici Městské nemocnice Ostrava se ročně narodí zhruba 1 200 dětí, jako první v ČR začala nabízet tzv. laskavé císařské řezy, aktuálně se jedná o 52 matek, které od května 2022 své dítě takto přivedly na svět právě v MNO. K dispozici má 11 rodinných pokojů, ženám v těhotenství a po porodu nabízí také speciální fyzioterapeutické konzultace a řadu dalších kurzů a služeb, více zde:
(ab)