Mezi zásadní události posledních dní patří v Ostravě otevření nově zrekonstruované zimní části multifunkční sportovní haly SAREZA v Porubě. Práce na první etapě rekonstrukce haly byly zahájeny v červnu 2023 a skončily letos v lednu. Modernizace zahrnovala kompletní přestavbu strojovny, instalaci nových sedadel pro diváky a zlepšení akustiky. Celkové náklady na opravu přesáhly 75 milionů korun.
V půlce ledna 2024 se hala slavnostně otevřela. Hned poté se na sportoviště vrátila široká veřejnost, krasobruslaři i hráči Hokejového klubu RT Torax Poruba. O tom, co vše oprava porubského zimního stadionu pro Ostravu znamená, a také o plánech do budoucna, jsme hovořili s Jaroslavem Kovářem, jednatelem společnosti SAREZA.
Pane Kováři, sport jste měl možnost poznat i z pohledu profesionálního sportovce. Také jste známý svým velkým nadšením pro vše, co se sportem souvisí. Proto by naše čtenáře určitě zajímalo, jak se díváte na nově otevřenou halu SAREZA v Porubě. Budete v ní také sportovat?
Sport je mou celoživotní vášní. Oceňuji, že nově zrekonstruovaný zimní stadion poskytne skvělé podmínky pro nejrůznější zimní sportovní aktivity. Při rekonstrukci jsme kladli důraz nejen na vytvoření kvalitního sportovního zázemí pro sportovce, ale také pro diváky. Důkazem může být zhruba 2600 nových polstrovaných sedaček pro návštěvníky sportovních utkání a kulturních akcí.
Pokud jde o moje osobní plány se sportováním v nově zrekonstruovaném areálu, tak se přiznám, že bruslení samozřejmě zvládnu, ale úplně ho nevyhledávám, protože to není můj hlavní sport.
Jako šéfa organizace zaměřující se na sportovní zařízení města Ostravy se nabízí otázka: “Co byste chtěl říct, v souvislosti se sportem, obyvatelům Ostravy?“
Protože se věnuji sportování téměř denně, a to hlavně běhání, cyklistice a tenisu, mohu s jistotou říci, že má pozitivní dopad na lidské zdraví dospělých i dětí. Ať už jde o posilování svalstva, zlepšení vytrvalosti, koordinaci pohybu, nebo také pocity radosti, zvýšení sebevědomí a sociální interakce při týmové spolupráci.
Sport je rozhodně správná věc. Zejména v současné éře, kdy je běžné trávení volného času na sociálních sítích a u hraní počítačových her, což má za následek nedostatek pohybu, vznik obezity a další zdravotní problémy. Rád bych tedy apeloval jak na rodiče, tak na učitele ve školách, aby motivovali děti a mládež ke sportu co nejvíc.
Jaké další výzvy čekají SAREZU? Chystá se nějaký podobný obrovský projekt, případně rekonstrukce, nebo výstavba dalšího významného areálu?
Žádná zbrusu nová výstavba se v rámci SAREZY v nejbližších týdnech neplánuje. Ale mezi významné investiční akce v oblasti sportu, které Ostravu letos neminou, se patří zmínit částečnou rekonstrukci areálu Vodního světa SAREZA, známého jako Čapkárna. Tam se nezadržitelně blíží kompletní oprava bazénové haly, včetně pětadvacetimetrové bazénové vany. Budova se dočká také péče z vnějšku, konkrétně dostane zateplení, opravena bude i střecha.
Vraťme se ještě na chvíli k nedávné opravě zimního stadionu v Porubě. Narazili jste během prací na nějaké nečekané výzvy a překážky?
Největší komplikací bylo zřejmě množství vybouraného materiálu a manipulace s ním. Oproti původnímu předpokladu bylo totiž nutné vyvézt mnohem větší množství suti, než s jakým předpokládal původní projekt. V těsném závěsu, co do náročnosti a zodpovědnosti, bylo zajistit bezpečnost obyvatel. Hala je totiž umístěná v poměrně husté zástavbě Poruby, kde se nachází hned několik školských zařízení, zdravotní střediska a další infrastruktura občanské vybavenosti. Všude tady se během šesti měsíců denně pohybovala těžká stavební technika, lidem doslova pod nohama.
Kdy začne druhá fáze rekonstrukce multifunkčního areálu a na co se bude konkrétně zaměřovat?
Zahájení druhé etapy, tedy rekonstrukce tréninkové haly, je naplánováno co nejdříve po ukončení sportovní sezony na ledě. Věřím, že díky získaným zkušenostem stavebních firem z první etapy zvládneme rekonstrukci tak, abychom mohli i tréninkovou halu co nejdříve zpřístupnit sportovcům.
Multifunkční areál bude mít po kompletním dokončení kapacitu k pořádání sportovních akcí ve větším rozsahu, než tomu bylo doposud. Skvělé podmínky zde budou, kromě zimních sportů, také pro míčové hry. Operativně se zjednoduší i rychlost přípravy areálu pro koncerty a další hudebně kulturní akce během celoroční sezony.
Rekonstrukce sportovní haly v Porubě představuje pro Ostraváky mnohem víc, než jen obnovu veřejného prostoru. Je investicí do jejich zdraví a celkovým posílením vitality města. Ať už jde o kvalitní ledovou plochu, nová polstrovaná sedadla pro diváky, nebo o vylepšenou akustiku, hala si zachovává díky renovaci status symbolu města. Je tradičním místem, kde to žije a které je součástí vzpomínek celých generací. Na tom všem má SAREZA, potažmo Město Ostrava, zásluhu a současně průběžný úkol, kterým je udržování sportovních a kulturních tradic a cíl dělat z města nejen průmyslovou, ale i sportovní a kulturní metropoli.
(raš)