Stovky milionů do vodovodů a kanalizací v Ostravě

Foto: Pracovník OVAKu v terénu. / Autor: OVAK

Udržování vysoké úrovně služeb vyžaduje nemalé investice do nákupu moderních technologií, obnovy stávajících provozních zařízení a infrastruktury, ale zejména do kvalifikace a odborné připravenosti zaměstnanců. Jedná se o dlouhodobý a nikdy nekončící proces.

Jedním z příkladů, kdy propojením investic s vysoce kvalifikovanou prací při provozu došlo k významnému zlepšení kvality služeb je dosažení nízkých ztrát vody v trubní síti.

„Prostředky vynaložené OVAK na zkvalitnění stavu vodohospodářské infrastruktury pro rok 2025 očekáváme ve výši 483 mil. Kč, z toho téměř 349 mil. Kč bude uhrazeno prostřednictvím nájmu placenému městu Ostrava, zbylá část převážně formou oprav financovaných společností OVAK. Kromě již zmíněného nájemného a oprav zajišťovaných dodavatelským způsobem, provádí společnost OVAK také údržbu a další opravy vodohospodářské infrastruktury vlastními zaměstnanci. Tyto zásahy, a to včetně havarijních oprav, zabraňují nepříznivým dopadům na poskytování vodohospodářských služeb na území města. „Pro zkvalitnění poskytovaných služeb jsou navíc plánovány investice do provozního majetku společnosti ve výši přes 37 milionů korun,“ přiblížil plány statutární ředitel OVAK Petr Konečný.

Investice se netýkají jen obnovy majetku, OVAK patří dlouhodobě mezi průkopníky v testování a využívání moderních vodárenských a kanalizačních technologií. Mnohé ojedinělé systémy a zařízení aplikoval v České republice mezi vodárenskými společnostmi jako první vůbec. Výsledkem je větší efektivita, kvalita a komfortnější služby pro zákazníky. OVAK mezi prvními v ČR zavedl ve spolupráci s francouzskou firmou SUEZ dálkový odečet vody pomocí „Chytrých vodoměrů,“ které napomáhají zákazníkům společnosti efektivněji hospodařit s vodou a včas informovat o nestandardních spotřebách nebo únicích.

Vzhledem k mimořádnému rozsahu loňských povodňových škod bude kompletní obnova Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze pokračovat rovněž po spuštění biologického čištění na jaře letošního roku.

I přes investice do uvedených a dalších moderních technologií, zaváděných do vodárenské praxe na Ostravsku, má Ostrava stejně jako dosud jednu z nejnižších cen vody v České republice. Cena za 1000 litrů dodané a odkanalizované vody včetně daně z přidané hodnoty (DPH) je v tomto roce oproti roku 2024 vyšší jen o 1,64 korun (tj. o 1,5 %). Jeden m3 vody, včetně stočného pro rok 2025, tak stojí 111,11 korun ve srovnání s cenou 109,47 korun za minulý rok. Zvýšení ceny představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě vyšší měsíční výdaje za vodné a stočné o necelé 4,50 korun,“ uzavřel Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

(nm)