Akce s názvem „Samet na školách“, pořádaná gymnázii PRIGO v Ostravě ve spolupráci s neziskovou organizací „Díky, že můžem“, přinesla studentům inspirativní a poutavé připomenutí hodnot Sametové revoluce a významu lidských práv. Program nabídl odbornou přednášku, filmovou projekci i diskuzi s pamětníkem, a potvrdil, jak důležité je nezapomínat na historické události ovlivňující naši společnost.
V pátek 15.11. byla budova PRIGO v kampusu Mojmírovců v Ostravě vyzdobena v atmosféře připomínající listopad 1989, studenti rozdávali trikolóry a jejich tváře zdobily české vlajky. Učitelský sbor si přichystal hudební vystoupení, kde společně se studenty zazpívali písně od Karla Kryla či Jaroslava Hutky. V tento den dorazili studenti v rámci tzv. Outfit Challenge oblečeni v modré, bílé a červené barvě a na nádvoří školy vytvářeli živou vlajku. V aule pak proběhla odborná přednáška JUDr. Pavla Petra, která přinesla soukromoprávní pohled na historii a změny českého soukromého práva od listopadu 1939 do dnešní doby a perspektivy do budoucna. „Svoboda a demokracie, nejsou samozřejmostí. Jsem optimista. Věřím, že i generace současných studentů, přes její všudypřítomnou kritiku, která se na ni snáší, by byla schopna vyjít do ulic na jejich obranu,“ dodává přednášející a zároveň zřizovatel škol PRIGO Pavel Petr.
V odpoledním bloku se promítal film Největší přání 1989společně s následnou diskuzí s politologem a psychologem PhDr. Miloslavem Kovářem, což nabídlo inspirující vhled do hodnot svobodného světa. Diskuze ukázala, že téma svobody a lidských práv mladé lidi stále velmi zajímá. Studenti i učitelé ocenili celodenní program, který byl připraven také ve formě tematické výzdoby „Tunel Svobody“, tedy spojovací chodby, která mapovala významné události naší historie.
Akce Samet na školách probíhala na školách PRIGO poprvé: „Po mé účasti na Akademii Díky, že můžeme jsem si uvědomil, jak důležité je o historii mluvit, že svoboda není jistota a je potřeba ji chránit a bojovat za ní. Chtěl jsem tuto myšlenku šířit dále také mezi mladou generaci na mé současné škole,“ vysvětluje Jan Barva, student programu Mezinárodní maturita IB na Jazykovém a humanitním GYMNÁZIU PRIGO a U.S. Exchange Alumni.
Nezisková organizace „Díky, že můžem“ je seskupení mladých lidí a studentů, kteří chtějí připomínat odkaz událostí 17. listopadu 1989. Pořádají k tomuto výročí akci Samet na školách, do které se aktivně zapojuje téměř 400 škol v České republice.
„V prosinci se školy PRIGO zapojí také do kampaně Maraton dopisů, kterou pořádá hnutí Amnesty International – studenti budou psát ručně dopisy s apelem na osvobození lidí, kteří se stali obětmi bezpráví, čímž chceme navázat na dnešní akci,“ dodává Barva.
(nm)