Stý rekvalifikační kurz Městské policie Ostrava je u konce

Středisko vzdělávání a volnočasových aktivit ostravské městské policie zajišťuje vzdělávání a přípravu čekatelů na pozici strážníka i další vzdělávání strážníků pro celkem 31 obecních a městských policií v Moravskoslezském kraji, čtyři městské policie z Olomouckého kraje a pět městských policií ze Zlínského kraje. Založením Městské policie Ostrava v roce 1992 vzniklo i oddělení vzdělávání a rozvoje, v rámci rekvalifikačních a prolongačních kurzů absolvovalo vzdělávací proces za tuto dobu celkem 7223 strážníků a čekatelů. Jubilejní, stý rekvalifikační kurz byl zahájen v dubnu a skončil v závěru června 2023. Nová „stovka“ (tedy 101. kurz) bude v Ostravě zahájena v září letošního roku.

„Odpovídající kvalitní odborné vzdělání je klíčem k následnému výkonu služby strážníků a má pro uchazeče nezastupitelný význam nejen v jejich profesních začátcích. Jsem velmi rád, že dnes rozšíří řady naší městské policie dalších šest uchazečů o tuto nelehkou profesi. V současnosti vykonává službu ve městě 636 strážníků, doplnit chceme dalších 38 strážníků. Věkový průměr strážníků naší městské policie je 43,5 let. Mezi nejdéle sloužící strážníky, kteří veřejný pořádek ve městě zajišťují od roku 1992, náleží devět žen a 39 mužů. I oni mohou získané zkušenosti sdílet s novými strážníky a přispět tak k jejich profesnímu růstu. Stejně tak nově příchozím strážníkům mohou být vzorem strážníci, kteří neváhali a pomohli v kritických chvílích,“ uvedl Jan Dohnal primátor města.

Při slavnostním ukončení výročního stého kurzu převzaly z rukou zástupce Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR (oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství) osvědčení o odborné způsobilosti dvě desítky čekatelů, kteří posílí řady Městské policie Ostrava, Karviná, Havířov, Frýdlant nad Ostravicí, Hranice, Krnov, Frenštát pod Radhoštěm a Bohumín. „Ministerstvo vnitra sice nijak nezasahuje do činnosti jednotlivých akreditovaných zařízení, které se zaměřují na vzdělávání strážníků a jejich přípravu na zkoušky odborné způsobilosti, bez jejichž úspěšného složení by nemohli vykonávat svou práci, ale je již mnoho let pravidlem, že při námi organizovaných zkouškách absolventi kurzů v akreditovaném zařízení Městské policie Ostrava prokazují vysoce kvalitní znalosti, a dá se i říci, že dosahují nadprůměrných výsledků,“ konstatovala Milena Bačkovská, vedoucí oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra České republiky. K úspěšnému zahájení profese strážníka popřál mnoho sil novým strážníkům také primátor statutárního města Ostrava Jan Dohnal a ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

„Ač je práce strážníka velmi zajímavá, je také v mnoha ohledech velmi těžká a náročná. Proto, aby mohl strážník vykonávat svou práci dobře, musí na ni být také náležitě připraven. K tomu slouží právě rekvalifikační kurz. V něm si strážníci čekatelé osvojí jak teoretické, tak praktické znalosti, které po úspěšně zvládnuté zkoušce odborné způsobilosti ve výkonu následně zúročí. Rekvalifikačním kurzem však nabývání vědomostí u strážníků nekončí. Po celý průběh svého působení u městské policie jsou strážníci vysíláni na následné kurzy, ve kterých jsou proškolováni lektory podle aktuálních potřeb nutných k výkonu a jsou připravování na situace, ve kterých se mohou ocitnout. Své dlouholeté zkušenosti a dovednosti zúročil také strážník Miroslav Kaláb, který odvážně vstoupil do zakouřené místnosti, vyvedl z ní ženu a poté hasil oheň. Strážníci Michal Kacíř a Jan Šrůtka zase profesionálně poskytli první pomoc kolabujícímu muži přímo na ulici. Nejen tyto dva případy tak ukazují, jak je práce strážníka náročná a různorodá. Již v září bude zahájen stoprvní kurz a já pevně věřím, že budeme zase o krok blíže k naplnění požadovaného stavu počtu strážníků,“ uvedl Miroslav Plaček ředitel Městské policie Ostrava.

V současné době je v republice celkem sedm akreditovaných vzdělávacích středisek při městských policiích, strážníky takto vzdělává Městská policie Praha, Městská policie Brno, Městská policie Ostrava, Městská policie Plzeň, Městská policie Liberec a od roku 2019 také Městská policie Kladno a Městská policie Zlín. První tříletou akreditaci udělilo ostravské městské policii pro pracovní činnost „strážník obecní a městské policie“

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v roce 2006. Od roku 2010 byla zahájena postupná spolupráce při vzdělávání strážníků dalších měst a obcí. V Ostravě se tak vzdělávají strážníci z Olomouckého kraje, konkrétně Městských policií Přerov, Hranice, Štěpánov a Jeseník. Zlínský kraj je pak zastoupen Městskými policiemi Holešov, Napajedla, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí a Vsetín. První rekvalifikační kurz byl zahájen 1. února roku 1992 a absolvovalo jej 82 uchazečů. V průběhu let došlo ke změně názvu střediska, modernizaci výuky i potřebných učeben či zrekonstruování střelnice.

Aktuálně jsou realizovány zpravidla tři tříměsíční rekvalifikační kurzy ročně. Vzdělávání budoucích strážníků obsahuje výuku práva, základů kriminalistiky, psychologie, policejní etiky, zdravotní přípravu (poskytování první pomoci), taktiku, sebeobranu, krizové řízení či různé modelové situace. Strážníci, vyjma úvodního rekvalifikačního kurzu, absolvují také prolongační kurzy. Zákon o obecní policii stanoví povinnost vykonání čtyř zkoušek odborné způsobilosti, teprve poté získává strážník osvědčení o odborné způsobilosti na dobu neurčitou. V současnosti se tak strážníci po pěti letech účastní dalšího „prolongačního“ kurzu, v jehož závěru opět složí odbornou zkoušku (v minulosti byl tento cyklus definován již po třech letech). Reálné potřeby výkonu služby, novelizace právních a ostatních předpisů pak iniciují i další průběžné vzdělávání strážníků, jež rovněž zajišťuje středisko vzdělávání a volnočasových aktivit ostravské městské policie.

Kromě zmíněného však Městská policie Ostrava zajišťuje také semináře a kurzy pro další subjekty – organizuje například lekce sebeobrany pro zaměstnance ostravského magistrátu, semináře pro pracovníky oddělení sociálně-právní ochrany dětí ke snížení rizik napadení i nácviku sebeobrany. Výuku absolvují rovněž asistenti přepravy a revizoři Dopravního podniku Ostrava. Jak postupovat při komunikaci s agresivními klienty se dozví taktéž zaměstnanci Úřadu práce ČR. Semináře obsahující informace, jak snížit možné riziko napadení, absolvují i zaměstnanci Probační a mediační služby ČR. Zapomenout nelze ani na veřejnost, ostravská městská policie zajišťuje i kurzy sebeobrany pro ženy.

U příležitosti jubilejního stého rekvalifikačního kurzu se uskutečnilo též setkání zástupců vedení měst i obcí a ředitelů obecních i městských policií, se kterými ostravská městská policie při vzdělávání spolupracuje. V závěru slavnostní části programu ocenil primátor města ostravské strážníky, kteří přispěli k záchraně života. Miloslav Kaláb obdržel z rukou primátora města stužku „Za statečnost.“ Toto ocenění bylo poprvé uděleno v roce 2007 a jejími nositeli je deset strážníků. Miloslav Kaláb zaslechl v Ostravě-Porubě volání o pomoc, které se ozývalo z otevřeného okna. Již při vstupu do domu byla zřejmé existence kouře v objektu, strážník z místa vyvedl do bezpečí ženu a poté hasil oheň v příbytku. Detailně k události viz zpráva https://mpostrava.cz/1377-pomoc-hori-mi-kuchyn. „Stužku za záchranu života“ udělil primátor města strážníkům Michalu Kacíři a Janu Šrůtkovi, kteří se podíleli na záchraně života 24letého muže a poskytli mu pomoc, kdy započali s nepřímou srdeční masáží, načež byl muž převezen do nemocnice, blíže opět v odkazu https://mpostrava.cz/1375-ostravsti-straznici-zachranili-dalsi-lidsky-zivot. Ocenění „Stužka za záchranu života“ je udělováno od roku 2005 a náleží 44 oceněným. Oceněným poděkoval také ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček a náměstkyně primátora Hana Tichánková.

Třicet let od zřízení Městské policie Ostrava uplynulo v roce 2022. Svůj slib složilo prvních osmdesát strážníků v dubnu roku 1992. V minulých desetiletích řešili ostravští strážníci situace mimořádné a pomáhali a pomáhají i při zcela běžných situacích. Odhalují protiprávní jednání, chrání bezpečnost osob a majetku, zajišťují bezpečnost a plynulost provozu na komunikacích, věnují se preventivním aktivitám, cíleným dětem i seniorům. Zasahovali při povodních, byli nasazeni při řešení střelby ve fakultní nemocnici, své úkoly plnili v průběhu pandemie či uprchlické krize a mnohé další.

(ab)