Světový den spirometrie, funkční vyšetření plic podstupují také pacienti s novým postcovidovým syndromem

????????????????????????????????????

Na neděli 27. června připadal Světový den spirometrie – funkčního vyšetření plic, který má za úkol zvýšit informovanost o této metodě umožňující včas rozpoznat počátek řady závažných nemocí. Spirometrii využívají také lékaři Městské nemocnice Ostrava (MNO) například při péči o pacienty s novým postcovidovým syndromem.

„Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii nemocných – takzvaných postcovidových. Jsou to lidé, kteří jsou nově v naší péči, protože po prodělání nemoci stále bojují s jejími následky. U těchto pacientů provádíme rentgen plic, spirometrii včetně  vyšetření plicní difuze, změříme nasycení krve kyslíkem jak v klidu, tak po zátěži, případně zajistíme další vyšetření u jiných specialistů,“ řekl Radovan Kozel, primář oddělení Pneumologie a ftizeologie MNO. 

Toto vyšetření je zaměřeno na funkci plic, které se provádí speciálním přístrojem – spirometrem měřícím schopnost nadechnout se a vydechnout. Spirometr je určen k odhalení příčin problémů s dýcháním. U pacientů s postcovidovým syndromem lze provést i detailnější měření – tzv. bodypletysmografii s vyšetřením plicní difuze. Vyšetření je neinvazivní, nebolestivé, výsledkem je určení nejen celkové plicní kapacity, ale i zjištění hodnot přesunu kyslíku z plicních sklípků do cévního řečiště. Právě omezená plicní kapacita, resp. pokles hodnot plicní difuze, je častým příznakem u pacientů po covid infekci, spojeným s poinfekční dušností.

Plicní ambulance se prioritně zabývají diagnostikou onemocnění plic, průdušek a pohrudnice, zvláště pak diagnostikou, léčbou a dlouhodobým sledováním pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), průduškovým astmatem, tuberkulózou, chronickou dechovou nedostatečností a dalšími nemocemi. Pacientům je poskytována moderní diagnostika včetně bronchoskopického vyšetření nebo povinného, případně nepovinného očkování proti tuberkulóze.

Oddělení tvoří tři odborné plicní ambulance, dále ambulance funkční diagnostiky, ambulance bronchologie, ambulance kalmetizace (očkování proti tuberkulóze) a Centrum léčby závislosti na tabáku. Na oddělení pracuje 5 lékařů, 9 sester a 2 sanitářky. Jeho součástí není lůžková stanice. 

„Staráme se o pacienty se všemi chorobami průdušek a plic, ať už jsou vrozené, získané životním stylem, ale bohužel i náhodně. Patří mezi ně pacienti s postcovidovým syndromem, ale také kuřáci. Dá se říct, že na základě téměř 18 měsíců života s covidem se lidé více zamýšlejí nad svým zdravím, a k zdravému životnímu stylu patří také nekouřit. V jedné z našich ambulancí pomáháme i těm, kteří se chtějí zbavit této závislosti,“ doplnil primář Kozel.

Postcovidový syndrom je soubor příznaků a chorobných změn, které postihují nejen plíce, ale i řadu jiných orgánů a tkání. Vzniká za 12 týdnů po covid infekci. Mezi nejčastěji zmiňované příznaky, které nejsou jinak vysvětlitelné, patří extrémní únava, dlouhotrvající kašel, svalová slabost,  zvýšená teplota,  neschopnost se soustředit, výpadky paměti, změny nálady, potíže se spánkem,  bolesti hlavy, bolest kloubů, bodavé bolesti v rukou a nohou, zažívací obtíže, nevolnost, zvracení,  ztráta chuti a čichu a další.

(ab)