Neobvyklou raritou se může pochlubit Ostrava. Když někoho potkáte v tramvaji s lyžemi v rukou, není to nic neobvyklého. Hned ke dvěma lyžařským areálům se takřka dá dojet městskou hromadnou dopravou. Skalka a Vaňkův kopec, oba se nacházejí v bezprostřední blízkosti Ostravy a svým způsobem jsou unikátní. Jen málokterý ski areál v našem státě se může pochlubit tím, že je jen pár stovek metrů od tramvajové zastávky.
Skalka zasněžuje i při teplotách nad nulou
Skalka je menší rodinný areál ve Vřesině, který nabízí báječné lyžování na sněhu, i když je nad nulou. Je totiž v pořadí třetím českým lyžařským areálem s naprosto unikátní zasněžovací technikou, která dokáže vyrobit sníh, i když nemrzne. Skalku loni koupil nový majitel a kompletně ji zrekonstruoval. Od letošní zimy tak areál nabízí velmi slušný komfort.
V místě ekologického koridoru mezi lesem a poli si můžete s dětmi zabruslit pod noční oblohou, zalyžovat na dvou udržovaných a pro noční lyžování osvětlených sjezdovkách. Lidé sednou na tramvaj číslo pět a vystoupí u porubského koupaliště. A odtamtud to mají na svah asi deset minut pěšky nebo se mohou zdarma svést skibusem.
Skalka se chlubí dvěma lyžařskými vleky, jeden je zcela nový a má kapacitu 850 lidí za hodinu, druhý je opravený, dále pojízdným kobercem s lyžařskou školkou a dvěma technicky zasněžovanými a osvětlenými sjezdovkami (celkem 660 m) mírné až střední náročnosti i pro večerní lyžování. A dokonce nechybí ani řada prolézadel, skákadel a hopsadel pro ty nejmenší.
Dětský SKI Park nabízí ty nejlepší podmínky pro výuku lyžování. Sněžná tubingová dráha, sáňkování a bobování. Zimní areál je však také o skvělých službách a komfortu, a to díky snadnému dojezdu, víkendového shuttle ze smyčky na Vřesině a bezproblémového parkování.
Nová technologie Snowfactory firmy Technoalpin dokáže vyrobit 100 metrů krychlových sněhu za den, tedy 2300 kg za pouhou hodinu. Každá vločka, kterou si Skalka vyrobí má -5 °C. Jen pro představu, každý den tak umí zasypat celé fotbalové hřiště více než deseticentimetrovou pokrývkou sněhu. Sníh je vyráběn klasickým chladícím principem bez chemických přísad. Pouze voda a vzduch – žádná zbytková vlhkost. Sníh taje velmi pomalu, protože při jeho výrobě prošla vločka kompletní krystalickou přeměnou v drobná ledová zrnka.
Na Skalce si můžete zalyžovat každý den od devíti hodin rána do devíti večera a v pátky a sobotu až do desíti hodin. Bruslařská školička probíhá na kluzišti ve středy od 17 do 19 hodin.
Vaňkův kopec má tradici
Jen o několik kilometrů dále je druhý areál, Vaňkův kopec v Horní Lhotě na rozhraní opavského a ostravského okresu. Od konečné tramvaje je to tam asi osm set metrů. Stejně jako Skalka se zaměřuje především na rodiny s dětmi a už léta na „Vaňkáči“ skvěle funguje lyžařská školka. Za den projde rukama instruktorů až tři sta dětí.
Lyžuje se denně od 8.30 do 21 hodin. V provozu je šest vleků pro všechny kategorie lyžařů, z toho tři pro ty nejmenší lyžaře v dětském parku. Součásti parku jsou prolézačky a klouzačky se dvěma tobogány-tubusy. Samozřejmostí je večerní lyžování, úprava sjezdovky rolbou dvakrát denně, zasněžování a půjčovna se servisem lyží a snowboardů. V restauraci a bistru můžete u plápolajícího ohně pozorovat veškeré dění v areálu jako na dlani.
(vá) foto: Vaňkův kopec