Na společný boj za lepší ovzduší se vydaly tři země, Česko, Polsko a Slovensko. Cílem jejich projektu Air Tritia je přinést detailní model znečištění ovzduší a předpovědní výstražný systém. Rovněž strategie, jak ovzduší v smogem nejvíce zatížených regionech zlepšit. Společný postup uplatní pět pilotních měst – Ostrava, Opava, Rybnik, Opole a Žilina. Projekt potrvá do května 2020 a jeho rozpočet činí 2,6 milionu eur.
Konkrétně v Ostravě vzniknou dvě aplikace. První poslouží jako mapový portál s informacemi o kvalitě ovzduší. Druhá bude přístupná občanům, institucím, školám, nemocnicím i veřejné správě. Protože budou informace o znečištění k dispozici již 48 hodin dopředu, mohou si lidé své aktivity plánovat s ohledem na kvalitu ovzduší včetně dopravy do zaměstnání či školy. V Ostravě rovněž přibudou dva elektronické infopanely, které budou informovat o aktuálním stavu ovzduší.
V boji proti špatnému vzduchu městům pomohou také vědci. Například Vysoká škola báňská – Technická univerzita vytvoří unikátní model znečištění ovzduší, mimo jiné s pomocí výpočetního výkonu superpočítačového centra IT4Innovations. Model pak ukáže koncentrace škodlivin v ovzduší z jednotlivých typů zdrojů i v jejich různých kombinacích. Třeba když se vypne nějaký velký zdroj nebo skupina zdrojů či omezí provoz o padesát procent. Nebo co se stane s ovzduším, jakmile všechna lokální topeniště přejdou na jiný druh paliva.
Žilinská univerzita zase vytvoří detailní dopravní modely celé oblasti. Systém bude dostupný přes internetový prohlížeč i jako aplikace do telefonu.
(ká)