Čerstvá a zdravá ryba by na správném štědrovečerním stole rozhodně neměla chybět. Stovky tun jich vytáhli z vody jen rybáři na Ostravsku. A vánoční kapři už mizí houfně ze sádek.
Právě štědrovečerní kapr patří k tradičním symbolům vánočních svátků. Pojídání ryb je doloženo v Českých zemích od 17. století, ale prostý lid tento zvyk moc nedodržoval. Vůbec nejstarší zmínka o kaprovi, pojídaném na Vánoce, se váže k roku 1253, kdy jej vlámský mnich Vilém z Rubruku jedl na dvoře mongolského chána Möngkeho. „Nejprve se podávalo skopové a pak přišly na stůl veliké ryby, jimž se říká kapr,“ stojí v jeho monografii.
Přestože Češi stále více dávají přednost lososu, mořským nebo dravým rybám, kapr stále jednoznačně dominuje na štědrovečerním stole. To potvrzují i rybáři z rychvaldského Rybářství u Ostravy, které patří vůbec k největším v celém severomoravském regionu. Stará se o rybníky na 500 hektarech vodní plochy a celkem obhospodařuje na 50 rybníků. Na všech se na Vánoce pochopitelně nelovilo, na některých totiž mají rybáři násady.
Lidé si zaručeně čerstvé a zdravé ryby na Vánoce mohou koupit přímo u rychvaldských rybářů. Poslední roky tam bývají dravci jako štika a sumec už před Vánocemi vyprodaní. Proč lidé raději kupují kapra přímo u rybářů je také jeho cena a další služby, co se týče zpracování ryby na vánoční stůl. Kompletní servis od zabití kapra, vykuchání, stáhnutí z kůže či jen odstranění šupin využívají stále častěji. (red)
Foto: Naše Město