Rostoucí počet zločinů spáchaných přes internet inicioval v Moravskoslezském kraji speciální preventivní program, jenž napoví, jak jednat v krizových situacích, a jak je řešit, pokud už nastaly.
„Děti se stále častěji stávají terčem útoků predátorů na sociálních sítích. Neuvědomují si, že odkrýváním svého soukromí útočníkům výrazně zjednodušují práci. Statistiky jsou neúprosné – počet nahlášených trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu se za posledních pět let více než zdvojnásobil a téměř třetina z nich je mravnostního charakteru,“ upozornila ostravská vrchní policejní komisařka Gabriela Pokorná.
Vznikl proto preventivní projekt s názvem Tvoje cesta onlinem, jehož cílem je ukázat dětem na vybraných případech způsoby, jakým internetoví predátoři oslovují potenciální oběti, jak s nimi manipulují a jakých veřejně dostupných informací využívají. „Na počátku většinou pachatel zahájí komunikaci přátelsky, často jako vrstevník, následně však přistoupí k manipulaci s dětskou obětí a dojde třeba i k nátlaku, aby oběť zaslala intimní fotografie…,“ řekla vrchní komisařka.
S projektem se seznámilo asi sedm desítek moravskoslezských policejních preventistů a výukový program doplnili kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality policie konkrétními případy, jež se v poslední době staly v našem regionu.
Jako první autoři projektu oslovili děti ze šesté třídy ostravské ZŠ Gen. Píky. „Žáky prezentace zaujaly, reagovali dokonce vlastními zkušenostmi či zážitky. Bylo zřejmé, že jde o klíčové téma pro děti.
Dále se pak dozvěděly rozličné preventivní rady a doporučení, jak poznat predátora, jak zabezpečit mobilní přístroj, které informace zásadně nezveřejňovat, zkrátka jak být na síti bezpečně,“ popsala Gabriela Pokorná.
Radit dětem, ale i jejich rodičům, kteří jsou schopni sami nejlepší prevence, budou policejní preventisté, ale i ambasadoři z banky ČSOB. a.s., jež se stala partnerem projektu Tvoje cesta onlinem.
(nm) Foto: Magazín Naše Město