Želvy Hamiltonovy jsou sladkovodní želvy, které jsou v zoologických zahradách poměrně vzácně k vidění. Z českých zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad je chová jen ostravská zoo. Ještě vzácněji se v lidské péči rozmnožují. O to více si v Ostravě cení prvních vylíhnutých mláďat.
Ostravská zoologická zahrada chová tyto vzácné želvy od roku 2010 v chovatelsko-expozičním celku Čitván. Čtyři mladí jedinci (dva samci a dvě samice) se spolu s několika rybími obyvateli zabydleli v centrální vyhlídce v jedné ze dvou velkých nádrží – v akváriu o objemu 8000 litrů s názvem Kali Gandaki – dravá řeka. V současné době jsou zde k vidění dva dospělí samci. Samice a mláďata pobývají v chovatelském zázemí. Ne proto, že by zde samice o mláďata pečovaly, ale odchov byl poněkud náročnější a vyžadoval určité promyšlené přesuny dospělých zvířat.
Řadu let v Ostravě čekali, až se želvy, které postupně dospívaly, začnou rozmnožovat. „Poslední rok dva jsme již vejce očekávali. Nakonec jsme vyzkoušeli doporučení pana Prokopa, který je zkušeným a úspěšným chovatelem tohoto druhu želv. Dospělé jedince přemisťuje, připouští a nechává vyklást odděleně. V červnu loňského roku byly tedy všechny želvy přemístěny z Čitvánu do zázemí. Důvodem k přemístění bylo i to, že v té době byly do expozičního akvária přidány nové ryby, vzácní a ohrožení mahsíři, kteří byli ještě malí a želvy je začaly lovit. V zázemí byly všechny čtyři želvy nějakou dobu pospolu, v říjnu byli samci vráceni zpět na Čitván (mezitím i mahsíři dorostli) a samice zůstaly v zázemí. Do připraveného kladiště tvořeného vlhkým pískem a listím nakonec zahrabala vejce pouze jedna ze samic. Bylo to 17. října a snůška čítala celkem 13 vajec,“ popisuje situaci chovatelka Vanda Sittová.
Vejce byla odebrána do líhně a rozdělena do dvou skupin. U želv je známo, že teplota okolí ovlivní, jakého pohlaví budou vyklubané želvičky. Šest vajec bylo tedy inkubováno při vyšší teplotě tzv. na samice, sedm při nižší teplotě na samce. V první půlce prosince se v teplejší líhni vylíhly dvě samičky, tři vejce byla neoplozená a v jednom bylo mrtvé mládě. Den před Štědrým dnem se pak v chladnější líhni vyklubali tři samci, tři vejce byla neoplozená a v jednom bylo mrtvé mládě. Začátkem ledna uhynula jedna ze samiček, takže konečný počet přeživších mláďat je prozatím jedna samička a tři samečci. Tato mláďata se zdají být v pořádku, stále zůstávají v zázemí a chovatelé již věří, že se je podaří úspěšně odchovat.
(ab)