Netradiční objekt, který spojuje funkce galerie, hotelu a restaurace otevřeli v Dolních Vítkovicích. VP1 ART, jak se nový prostor jmenuje, vznikl podle projektu AP Atelieru mezinárodně uznávaného architekta Josefa Pleskota. Zapadá tak do celkového kontextu oceňované industriální architektury a národní kulturní památky v Dolních Vítkovicích (DOV). Symbolicky stojí přímo proti někdejší vysoké peci číslo jedna, z níž architekt Pleskot udělal unikátní šroubovicovou nástavbou dnešní Bolt Tower. Bolt Tower byla současně prvním Pleskotovým počinem v DOV.
Budova VP1 ART byla postavena v době socialistického zřízení v Československu a vznikala po částech. Sloužila jako zdravotnické středisko pro zaměstnance někdejších Vítkovických železáren Klementa Gottwalda. Několikrát se přestavovala, takže získala podobu nesourodé stavby socialismu. Z objektu bez jednotného výrazu udělal Josef Pleskot moderní hotel pro rodiny s dětmi a s restaurací pro minimálně 60 osob. Zároveň se podařilo zachovat charakter budovy, jejíž ráz předurčovalo mimo jiné použití mramoru a dobových materiálů reálného socialismu.
Objekt VP1 ART navazuje na dosavadní budovu Hotelu VP1 a tvoří s ním logický celek. Současně je ale zcela výjimečný. Velmi specifickým rysem VP1 ART je instalace unikátních uměleckých sbírek českých i světových umělců, se zaměřením na klíčové umělce regionu severní Moravy a Slezska. „Zaprvé je potřeba zmínit unikátní kolekci 78 originálních fotografií Jindřicha Štreita, který před 16 lety vydal knížku Vítkovice. Do svým charakteristickým způsobem rok sbíral okamžiky po vítkovických dílnách, kancelářích a skladech. Zachycené okamžiky jsou nejen o práci, ale i o vztazích, emocích a hlavně o duchu průmyslové časti strojírenských Vítkovic. Sbírka těchto prací Jindřicha Štreita je poprvé kompletně vystavena právě ve VP1 ART, kde bude umístěna natrvalo,“ uvedl Jan Světlík, generální ředitel společnosti Cylinders Holding, který se ujal role kurátora stálé expozice.
Dalším pozoruhodným výtvarným zjevením ve VP1 ART je podle něj první žena Slezska ve výtvarném umění Helena Salichová. „Tato doposud přehlížená umělkyně vytvořila fantastické grafické dílo, které se postupně dostává na výsluní,“ míní Světlík. Trvalou expozici tvoří také sbírka grafik, suchých jehel a kreseb Jiřího Slívy. „Tento génius humoru, vína, kávy a jazzu je přesně tím správným protipólem industriálního umění Štreita a Salichové. Navozuje správnou atmosféru v nové architektuře hotelu VP1 a dokresluje i známou skutečnost, že humor k životu prostě patří,“ doplnil Světlík.
Tři trvalé expozice osobností českého výtvarného umění, z nichž oba žijící umělci – Jindřich Štreit i Jiří Slíva se zúčastnili otevření galerijního hotelu, doplňuje spousta prací dalších českých i zahraničních umělců. Jejich díla budou rozmístěna nejen v budovách hotelu VP1, ale i v blízkém okolí a ve venkovní části nové restaurace.
Nově rekonstruovaný hotel VP1 a jeho unikátní část VP1 ART představují zajímavou ukázku toho, že v Dolních Vítkovicích neprocházejí oživením a přestavbou na budovy pro běžný život jen technické industriální celky, ale dochází i k rekonstrukcím staveb z časů socialismu. Jejich vybraná část se postupně proměňuje v soudobý architektonicko-umělecký unikát.
„Z pohledu návštěvníků DOV a turistů je VP1 ART především rozšířením gastro služeb a ubytovacích možností přímo v srdci industriálních památek. Hotel VP1 měl dosud 148 lůžek. Díky VP1 ART nově přibylo šest apartmánů, šest studií a 11 hotelových standardních pokojů. Budovy hotelu VP1 tak poskytují stylové prostředí s ubytovací kapacitou pro více než 220 hostí,“ řekla ředitelka hotelu VP1 Kateřina Hladká. Součástí hotelu je, jak připomněla, i již zmiňovaná nová restaurace, která se otevře na konci dubna – prozatím ve zkušebním provozu.
(nm)
Foto: autor fotek: DOV