V elitní společnosti! Konverze historických městských jatek se zapsala mezi nezajímavější evropské stavby

Přestavba někdejších ostravských městských jatek z 19. století do podoby dnešního sídla galerie současného umění PLATO se umístila v první pětici finalistů prestižní soutěže Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe. Projekt uspěl v ostré konkurenci dalších 362 staveb napříč starým kontinentem a stal se prozatím jediným českým účastníkem, který vůbec postoupil do užšího soutěžního výběru. Vítězem letošního ročníku je studijní pavilon areálu Technické univerzity v Braunschweigu. Mezinárodní soutěžní porota o tom rozhodla dne 25. 4. 2024.

Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe se uděluje jednou za dva roky. Porotci hodnotí stavby na území celé Evropy od architektů z evropských zemí (tedy nejen zemí EU). První soutěžní ročník se uskutečnil v roce 1988, zatím naposledy byla cena udělena v roce 2022. Tehdy zvítězila architektonická kancelář Grafton Architects z Velké Británie, když uspěla se stavbou Town House na Kingstonské univerzitě.

Ostravský primátor Jan Dohnal vnímá tento úspěch mimo jiné jako důkaz, že proměny podoby moravskoslezské metropole se ubírají správným směrem: „Probojovat se mezi posledních pět finalistů natolik renomované soutěže svědčí o roli Ostravy coby vlajkové lodě novodobé české architektury, a to v mezinárodním měřítku. Máme obrovskou radost a hodláme pokračovat v realizaci dalších architektonicky zajímavých a jedinečných staveb, které zároveň respektují dějinnou kontinuitu vývoje našeho města. Právě přestavba jatek symbolizuje spojení tradičního a moderního, starého i nového. Jsem tomu rád a musím vzkázat veliký díl všem, kteří se na zrodu a úspěchu tohoto projektu jakýmkoliv způsobem podíleli. Ostrava má skutečně být na co hrdá.“

Rekonstrukce historických jatek probíhala mezi léty 2020–2022. Autorem její podoby je studio polského architekta Roberta Konieczneho KWK Promes. Konieczny bývá označován za průkopníka architektonického stylu „moving architecture“, jehož prvky výrazně promítl do svého návrhu. Nejviditelnějším z nich jsou zcela unikátní otočné stěny, díky kterým dochází ke změně prostorového vnímání galerijních interiérů. Návštěvník se pak cítí v bližším kontaktu s vystavovanými expozicemi, jakož i samotnou stavbou, jako takovou.

Robert Konieczny hodnotí úspěch jatek následovně: „Je to velký úspěch nás všech, kteří jsme se na projektu podíleli, samozřejmě včetně města Ostravy. Minimálně v následujících dvou letech bude Galerie PLATO středem pozornosti v mnoha městech starého kontinentu. Činnost galerie a na ni navázané aktivity bude sledovat velmi mnoho lidí z celé Evropy a město jako takové zažije nárůst zájmu. Je to pro nás všechny velká příležitost, ale také závazek, aby všechny činnosti v bezprostředním galerijním kontextu byly dobrým vzorem k následování, protože být mezi nejlepšími zavazuje.“

Areál jatek vznikl roku 1881, během let 1890 a 1924–27 byl modernizován. Svému účelu jatka neslouží od roku 1965, kdy začala chátrat. Počínaje prosincem 1987 (věžový objekt), přes září 1994 (věž s přiléhajícími budovami), se stala kulturní památkou.

Dnes se z dřívějších porážkových hal stalo nepřehlédnutelné umělecké centrum v podobě galerie současného umění PLATO. Podle jejího ředitele Marka Pokorného tím galerie získala nejen reprezentativní a podnětné prostory, ale také další možnosti: „Není zcela obvyklé, že se podaří skloubit silné architektonické gesto s funkcí, která má sloužit různorodým a výrazným hlasům umělkyň a umělců. Architekt Robert Konieczný a jeho tým dodal svým uměleckým názorem nejen nepřehlédnutelný rámec pro fungování PLATO, ale inicioval řadu inovativních proměn v našem přístupu k tomu, jak může sídlo galerie současného umění inspirovat naše projekty a aktivizovat naše publikum.“

Přestavba jatek sklízela úspěchy na poli architektonických soutěží už v minulosti, velmi krátce po svém dokončení. Jen v loňském roce to byly dvě ocenění za památkovou péči v rámci Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, stejně jako cena Grand Prix architektů 2023 v soutěžní kategorii rekonstrukce.

(ab)