V OSTRAVĚ VYROSTE SKOŘÁPKA PRO UMĚLECKOU TERAPII

V Mariánských Horách vznikne jediné zařízení svého druhu v České republice, Městské centrum uměleckých terapií s poetickým názvem Skořápka. Rada města schválila vítěze veřejné zakázky, který zrekonstruuje objekt bývalé mateřské školy v obvodu Mariánské Hory a Hulváky v ulici U Dvoru.  Skořápka bude součástí Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava.

Sloužit bude mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Do výběrového řízení na dodavatele se přihlásilo šest firem, nejnižší nabídnutou cenu 26,1 milionu korun s DPH podala ostravská společnost Intoza.

„Projekt Skořápky má za sebou velmi složitou a dlouhou dobu přípravy, která má po letech šanci přetavit se do reality. I proto je velmi důležité, že Rada města Ostravy si je vědoma nutnosti nezastavovat plánované investice navzdory současnému ekonomickému propadu, ale úspory hledat spíše v běžných výdajích. Rekonstrukci bychom mohli zahájit v druhé polovině května po splnění všech formálních náležitostí, samotná stavební činnost bude trvat 30 týdnů,“ uvedla náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová.

Ve dvoupodlažní budově bude cvičná kuchyně a keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem. V suterénu potom místnost se speciální akustikou pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii. Ve druhém patře budou učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a ve foyeru výstavní prostory a místo pro čekající rodiče. V přízemí se vybuduje víceúčelový zrcadlový sál, a také denní stacionář i pro mentálně postižené děti. V celém objektu bude kompletně bezbariérové sociální zázemí pro žáky i pedagogy. Projekt přestavby zpracovala společnost Poel.

„Mám obrovskou radost, že zahajujeme realizaci projektu, který rozšíří možnosti působení tohoto unikátního zařízení. Škola až tak nezkoumá talentovou způsobilost, přijímá všechny zájemce, a nabízí jedinečnou programovou nabídku pro hendikepované žáky, která nemá v republice z pohledu komplexnosti obdoby. Je dobře, že právě pro takové zařízení vytvoříme další nové krásné zázemí,“ řekl náměstek pro sociální oblast Zbyněk Pražák.

Nejvýraznějším zásahem do původního objektu bude vytvoření nového komunikačního uzlu před budovou. Nově se postaví schodiště s krytým vstupem a s přístupovou bezbariérovou rampou. Na střeše bude instalována sestava fotovoltaických panelů. Součástí projektu je vybudování zpevněných ploch a parkoviště.

„Centrum jsme nazvali Skořápka, protože má být místem, které – podobně jako skořápka, chrání nový, rodící se život – chrání ty nejslabší a nejzranitelnější, hendikepované, a pomáhá jim cestou uměleckých aktivit nalézat a rozvíjet jejich talent. Stejně se jmenuje i autorská píseň mé nezapomenutelné žačky Nikol Kantorové, která od malička bojovala s těžkou nemocí, jež nakonec podlehla. Jsme rádi, že město investici zařadilo mezi letos realizované. Na nové zázemí se už nemůžeme dočkat,“ dodala ředitelka školy Miloslava Soukupová.

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava je příspěvková organizace města, která má dohromady přes tisíc žáků. Z pěti set žáků múzické školy jsou dvě třetiny s postižením. Konzervatoř sídlí ve dvou budovách v Přívoze. Múzická škola má budovu v Mariánských Horách. Vedle uměleckých oborů nabízí také obory terapeutické, které jsou cíleny k účinné pomoci při léčbě zdravotního postižení a ke zmírnění případného defektu.